Smoothie molle

Gjithmonë është konsideruar molla si një nga frutat kryesore të dietës sonë. Ju sigurisht që keni arsye të mira për këtë. Thjesht duke ngrënë një mollë në ditë, ne tashmë do të shmangim disa sëmundje. Pra, si një ide për të filluar nuk është e keqe. Por nëse jeni nga ata që, pak dhe larg, mbase e marrin më mirë në smoothie ose lëngje. Kjo është arsyeja pse një gojëmjaltë me mollë, shumë i freskët, do të jetë alternativa juaj më e mirë.

Sot ju prezantoj një freskuese dhe të lehtë për tu përgatitur gojëmjaltë me mollë. Ju mund ta merrni këtë gojëmjaltë me mollë në verë për tu freskuar ose në dimër si një pije në mes të pasdites.

Smoothie molle
Nëse keni probleme që fëmijët tuaj të hanë fruta, ky mund të jetë një mashtrim i mirë për t’i marrë disa vitamina, megjithëse nuk duhet të teprohet pasi përmban një sasi të konsiderueshme sheqeri.
Author:
Kuzhina: Tradicionale
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 2 mollë
 • 100 gr e sheqerit
 • 3 lugë lëng limoni
 • 200 gr qumësht i skremuar
 • akull i grimcuar për shije
Preparación
 1. Ne shtypëm pak akull dhe e lëmë në ngrirje që të mos shkrihet.
 2. Ne qërojmë mollët, heqim thelbin, i presim në zare dhe i vendosim në blender. Shtojmë sheqerin, lëngun e limonit dhe qumështin. Ne e shërbejmë atë në një gotë me shumë akull të grimcuar dhe tani duhet vetëm ta dekorojmë.
 3. Për ta dekoruar mund të vendosim pak kanellë, një wafle ose të dyja pasi janë kombinime perfekte për t’i dhënë një prekje të veçantë këtij smoothie.
Informacion ushqyes për racion
kalorive: 171

Karakteristikat e gojëmjaltës me mollë

Smoothie molle

Molla ka vitaminë C, përveç vitaminës E dhe kaliumi. Sigurisht, kjo është vetëm për të filluar, sepse vetitë e gojëmjaltës së mollës janë të shumta. Nga ana tjetër, duhet të mbahet mend se është një frut që do të zvogëlojë kolesterolin dhe do të pastrojë mëlçinë. Falë smoothie me mollë, ne mund të eleminojmë gurët në veshka. Përveç kësaj, molla është me pak yndyrë dhe ka nivele të larta të fibrave dhe mineraleve.

Nëse doni të shihni se si lëkura juaj duket më e re, atëherë ky gojëmjaltë do të jetë perfekt për ju. Falë vitaminës E që kemi përmendur dhe antioksidantëve prej të cilave është bërë, lëkura juaj do të duket më e kujdesur. Por në të njëjtën kohë, do ta shihni edhe më të fortë dhe më të butë. Një gotë me këtë gojëmjaltë me mollë do të mbrojë zemrën tuaj ndërsa trupi juaj do të asimilojë më mirë karbohidratet.

Smoothie mollë për humbje peshe

Smoothie mollë për humbje peshe

Siç kemi përmendur tashmë, molla është një nga frutat me më pak yndyrë. Një mollë jeshile thuhet se numëron, rreth 80 kalori. Çfarë është thelbësore kur bëhet fjalë për t'u kujdesur për linjën tonë. Përveç kësaj, ai kënaq urinë dhe parandalon mbajtjen e lëngjeve. Goesshtë e vetëkuptueshme që pasi ta dini këtë, është thelbësore që tashmë të merren parasysh çdo ditë. A doni të dini se si të bëni një gojëmjaltë me mollë për të humbur peshë? Epo këtu keni një shembull të mirë.

Përbërësit

 • Një mollë jeshile
 • Një lugë gjelle farë liri
 • Një gotë e gjysmë ujë
 • Gjysmë lugë gjelle mjaltë

Përgatitja:

Asshtë aq e thjeshtë sa të qëroni mollën dhe ta prisni në copa. Mos harroni të hiqni qendrën e saj. Do ta vendosni në një blender dhe do të shtoni pjesën tjetër të përbërësve. Në pak sekonda do të keni gati gojëmjaltën tuaj me mollë. Këshillohet të merret në mëngjes dhe me stomak bosh.. Në këtë mënyrë, ajo do të ketë efektin e saj pastrues. Sigurisht, nëse një ditë keni ngrënë mëngjes dhe keni harruar të merrni smoothie, mund ta bëni kur të ketë kaluar një orë e gjysmë nga mëngjesi juaj.

A ndihmon gojëmjalta e mollës për të rrafshuar barkun?

Ne e dimë që për të pasur një bark të sheshtë, kemi nevojë për rutina ushtrimesh dhe një dietë të shëndetshme. Harroni yndyrnat ose ëmbëlsirat, si dhe pijet e gazuara ose me sheqer. Kjo është arsyeja pse ju jeni mërzitur me ujë, ka gjithmonë alternativa të tjera. Nëse po mendoni nëse gojëmjalta me mollë shërben për të rrafshuar barkun, mund të themi po. Nuk është se është një mrekulli por ndihmon për ta arritur atë.

Në çfarë mënyre? Epo, duke shmangur mbajtjen e lëngjeve, duke na furnizuar me fibra dhe të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme në mënyrë që asgjë tjetër të mos grumbullohet në këtë zonë të trupit. Siç kemi diskutuar më parë, është më mirë të merret një gojëmjaltë me mollë në stomak bosh, çdo ditë dhe së shpejti do të vini re ndryshimin. Sigurisht, duke e alternuar me sportin tuaj të preferuar. Shkundjen tuaj mund ta bëni me qumësht të skremuar dhe të shtoni pak kanellë për ta bërë atë të funksionojë edhe më mirë.

Smoothie molle me bollgur

Smoothie molle me bollgur

Një tjetër nga zgjidhjet më të mira për t'u kujdesur për veten dhe për të na mbajtur në peshën tonë optimale, është të zgjedhim gojëmjaltë me mollë me bollgur. Nëse tashmë kemi renditur vetitë e mollëve, ato të tërshërës nuk janë shumë mbrapa. Pra, së bashku ato janë më se perfekte. Mund të thuhet se është një super-ushqim. Ka doza të larta të fibrave, është perfekte për luftoni kolesterolin dhe rregulloni hipertensionin. Satshtë ngopës, përmirëson tretjen dhe do të jetë një dozë e mirë e vitaminave. Çfarë mund të kërkojmë më shumë?

Përbërësit:

 • 60 gr e tërshërës
 • Një mollë jeshile
 • 200 ml ujë
 • Pluhur kanelle
 • Kube akulli
 • Një lugë çaji me lëng limoni

Përgatitja:

Një natë më parë, ne do t'i lëmë tërshërat të pushojnë në ujë. Në mëngjes, kemi prerë mollën, këtë herë pa qëruar, dhe e vendosim në një blender. Shtojmë tërshërën dhe ujin e saj, si dhe pjesën tjetër të përbërësve. Ne e shërbejmë atë me disa kube akulli dhe kaq. Këshillohet që ta merrni edhe në mëngjes. Nuk duhet të jetë agjërueshëm, por ne mund ta integrojmë atë me atë që do të hamë në këto orë të para të ditës.

Smoothie me mollë dhe karotë 

Smoothie me mollë dhe karotë

Nëse doni të tërhiqeni nga një tjetër gojëmjaltë perfekt, ushqyes dhe i shëndetshëm, kjo është ajo. Është rreth gojëmjaltë me mollë dhe karotë. Në këtë rast, shtohen veti të reja që vijnë nga karota. Kjo është tretës dhe gjithashtu diuretik. Do të jetë perfekte për të lehtësuar problemet e stomakut. Luftoni kapsllëkun dhe zvogëloni aneminë. Përveç forcimit të flokëve dhe thonjve. Çfarë po pret ta provosh ?.

Përbërësit:

 • Dy mollë
 • Një karotë e madhe
 • Një kërcell selino
 • Dy gota ujë
 • Akull dhe lëng limoni

Përgatitja:

Përsëri, ky gojëmjaltë me mollë dhe karotë nuk ka vështirësi. Ai përfshin qërimin, prerjen dhe bërthamëzimin e dy mollëve. Ne do t'i vendosim në blender, së bashku me karotën e prerë dhe të qëruar. Tani është radha e selino. Në fund, do të shtoni ujin, pak lëng limoni dhe përzierjen. Ndonjëherë mund të shtoni pak sheqer, por si ne duam që ajo të jetë më e natyrshmja, ne do të zgjedhim një zëvendësues. Për këtë, asgjë si pak mjaltë.

Nëse ju pëlqente smoothie, mos ngurroni të provoni smoothie me mollë dhe banane:

Smoothie me mollë banane
Artikulli i lidhur:
Smoothie kremoze me banane

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Annie dijo

  shume i pasur! Sapo mbarova së bërëi 😉 faleminderit shumë

 2.   Ruzh dijo

  Ideale për këto ditë të nxehta!
  Tani do ta bëj veten një, faleminderit

 3.   ernesto anun dijo

  Pershendetje, ju faleminderit per recetat ekskluzive qe na siguroni, une kam provuar disa dhe ata dalin nga me te mirat. Unë ju shqetësoj të bëni një pyetje shumë të thjeshtë, SI MUND T P P PRGATITEM LIKUIFIKUAR ME Portokall me ujë? Mund të bëhet?? ÇFARP proporcion të ujit dhe portokallit marrin? FALEMINDERIT SHUME. TË FALA.

 4.   Ann dijo

  Sapo e mbarova, doli spektakolare

 5.   Ann dijo

  Shumë e shijshme sapo e bëra shumë të lehtë përgatitjen jam 11 vjeç dhe jam një kuzhinier i mirë i vogël haha

 6.   Eli dijo

  E SHENJSHME! VETM AHCER ITSHT CRAZY HOT ... POR JSHT J VETM T TO B THET SHUM E pasur

 7.   terren dijo

  pershendetje, si jeni res rezeta byrek me molle eshte shume e pasur. pershendetje

 8.   pelitoh dijo

  Kjo pi piolitaa gojëmjaltë mollë heh

  e pamë njëri-tjetrin

 9.   fa dijo

  Receta është shumë e mirë, por nuk krahasohet me shtimin e lëngut të portokallit dhe pjesëve të pjeshkës.

  regards

 10.   Frankoo Newells dijo

  Thjesht e bëra, hehe, më doli mirë
  Deliciousshtë e shijshme

 11.   Marina dijo

  Faleminderit shumë, unë jam plot me mollë në frigorifer dhe dua ta shfrytëzoj, dhe do të filloj me gojëmjaltë ... puthje!

 12.   melanie dijo

  uyuyuy buii bbuenoo estta ttottal mentte ddelizziosoo
  Sapo e mbarova nga aser wenisimooo. shumë faleminderit

 13.   Lautaro dijo

  recetë shumë e pasur: $

  thank you very much

  🙂

 14.   mouzi dijo

  ola
  gojëmjalta ime por shumë e pasur
  I facino hhahaha dua mazZ =)

 15.   mary dijo

  Kam nevojë për receta për të humbur peshë

 16.   HIRIT dijo

  PER KOMENTE ISSHT E E LEHT AND DHE E PASUR SOT SI E BJ FALEMINDERIT ..

 17.   Camila dijo

  WAAAW RICO RICO RICO D: D

 18.   Maru dijo

  riquisimo. posaçërisht për ditët e nxehta si sot !!!

 19.   marina dijo

  Faleminderit shumë, do ta bëj për kohën e vakteve dhe do ta ndaj me burrin tim ... Përshëndetje

 20.   MATHIAS dijo

  NESR DO TA BOJ TANI SE Jam në dietë dhe më thotë se një ditë në javë duhet të ha vetëm mollë dhe nuk di si ta bëj hahaj

 21.   yo dijo

  a mund te behet me qumesht?… faleminderit

 22.   Levi dijo

  shume e pasur por me 3 molle eshte me mire (per shijen time)

 23.   jo dijo

  Mmshtë shumë e shijshme mmmmmmmmmmmmmm

 24.   JUAN II dijo

  Ishte kaq e pasur !!! Faleminderit shume!!!

  1.    Ummu Aishja dijo

   Faleminderit per komentin tuaj! ; )

 25.   LEO dijo

  shkëlqyeshëm! SHUME I PASUR! FALEMINDERIT X LA DATA.

 26.   Rocio dijo

  E hollë .. E bëra por meqenëse nuk kishte limon i vura portokall dhe u duk shkëlqyeshëm… 🙂 faleminderit shumë

 27.   mikë dijo

  Smoothie me mollë është shumë i shijshëm! Nuk dija si ta bëja !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 28.   Luly salianas dijo

  shumë e shijshme .. Unë tashmë e kam bërë gojëmjaltë.

 29.   leeeean dijo

  Unë mbaj shumë qumësht dhe madje më dukej si krem, çelësi për mua është të vendos vetëm 100 qumësht në këtë recetë

 30.   Melany dijo

  Unë gjithashtu dua më shumë por nuk dua të bëj
  hahahaha

 31.   Karen dijo

  Unë jam duke shkuar për të bërë atë ... .. Na vjen keq që ju korrektuar POR VASO është me V DE VACA!

 32.   vanina dijo

  Më pëlqen gojëmjaltë