Salpicon Galician

Salpicon Galician, një starter shumë i plotë, i pasur dhe i freskët. Salpicón është një sallatë ku ka disa perime të prera në copa të vogla dhe të shoqëruara me fruta deti si karkaleca deti, oktapod, midhje, molusqe...

Por duke qenë në stilin galician, kjo sallatë ka oktapod, shumë tradicional në kuzhinën galike, dhe karkaleca mbretërore, një kombinim i shijshëm.

Është e lehtë për t'u përgatitur, mund ta bëjmë paraprakisht, ta mbajmë në frigorifer dhe ta veshim kur e servirim.

Salpicon Galician
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 pimiento rojo
 • 1 spec jeshil
 • 1 Cebolla
 • 2 këmbë oktapodi të gatuar
 • 15 karkaleca deti
 • Vaj ulliri
 • 2-3 lugë uthull
 • 1 majë kripe
 • Papara e ëmbël ose e nxehtë
Preparación
 1. Për të bërë salpikonin galician, fillimisht lajmë perimet.
 2. Fillojmë duke e prerë specin jeshil dhe të kuq në katrorë të vegjël. Po e vendosim në një shatërvan.
 3. Qëroni dhe grijeni qepën gjithashtu në copa të vogla. Ne mund të përdorim qepën e pranverës e cila është më e ëmbël për t'u ngrënë në sallatë.
 4. Qëroni karkalecat, hiqni kokat dhe lëvozhgën nga trupi. Pritini karkalecat në copa të vogla për t'i përzier me perimet. Rezervoni pak karkaleca për të dekoruar gotat e servirjes.
 5. Pritini këmbët e oktapodit në copa ose feta.
 6. Perimeve i shtojmë karkalecat dhe këmbët e oktapodit, i përziejmë mirë të gjitha dhe i lëmë në frigorifer që të jenë shumë të freskëta gjatë servirjes.
 7. Përgatisim salcën, në një tas të vogël hedhim një jet të mirë vaj ulliri, disa lugë uthull dhe kripë, i përziejmë mirë.
 8. Gjatë servirjes, mund të shtoni salcën dhe spërkatni me paprika të ëmbël ose pikante.
 9. Ju gjithashtu mund ta shërbeni salcën në tavolinë dhe lëreni çdo restorant ta veshë sipas dëshirës së tij.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.