Sallatë me salmon dhe avokado

Sallatë me salmon dhe avokado, sallatë e shijshme e freskët për ditët e nxehta. Sallatat mund të bëhen shumë të ndryshme, ne kemi shumë përbërës të ndryshëm ku mund të përgatisim pjata me të gjitha lëndët ushqyese që na duhen.

Kjo sallatë me salmon është shumë e njohur, është e kompletuar dhe mund të shtoni edhe më shumë përbërës, si domate, kastravec... Veshja është sipas dëshirës tuaj, mund të bëni dressing-un e zakonshëm me vaj dhe uthull ose të përgatisni një salcë me një prekje tjetër si p.sh të vendosni mjaltë, diçka pikante...

Kjo sallatë përgatitet më së miri në kohën që do të hamë, pasi avokado oksidohet.

Sallatë me salmon dhe avokado
Author:
Lloji i recetës: Sallata
Shërbime: 2
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 aguacate
 • 1 pako salmon i tymosur
 • marule
 • 1 qepë pranvere
 • Djathë dhie ose feta
 • ullinj
 • arra
 • 1 limon
 • piper
 • Vaj, uthull dhe kripë
Preparación
 1. Për të bërë sallatën me salmon dhe avokado, fillimisht përgatisim të gjithë përbërësit. Sallatën e vendosim në ujë të ftohtë. Pritini në gjysmë avokadon, hiqni kockën dhe qëroni, spërkateni me lëngun e limonit që të mos marrë ngjyrë kafe. E presim në feta ose copa të vogla. Ne rezervuam.
 2. Qëroni qepën e pranverës, e prisni në julienne gjysmë ose të plotë. Djathin e presim ne copa. Ne rezervuam.
 3. Përgatisim copat e salmonit, e presim në rripa, i presim arrat.
 4. Përgatisim sallatën. Hidhni marulen ne copa ne nje tas ne baze, me pas marulen, djathin, salmonin, copat e avokados dhe ullinjte. Përgatisim dressingun, përziejmë vajin, uthullën pak kripë dhe piper, e rrahim mirë.
 5. Përfundojmë duke i vendosur të gjithë përbërësit dhe kur e servirim ia hedhim sipër dressing dhe e shërbejmë.
 6. Dhe tani kemi gati për të ngrënë sallatën tonë me salmon dhe avokado.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.