Sallatë karrota arabe

Pensamos Cuando en una sallatë Lechuguitas gjithmonë vijnë në mendje, por ne në fakt kemi një larmi të gjerë për të zgjedhur. Ajo që po ju sjell sot është a sallatë karrota, shumë e lehtë për t’u bërë dhe pak më ndryshe nga ajo që hamë zakonisht në sallata.

Sallatë karrota arabe

Shkalla e vështirësisë: i lehtë

Koha e Përgatitjes: 10-15 minutos

Përbërësit për 2 persona:

 • 4 flokëkuq (pak i madh)
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 2 dhëmbë të ajo
 • 1 lugë çaji me qimnon i bërë pluhur
 • Gjysmë lugë çaji piper
 • majdanoz
 • Kripë

Përpunimi:

Larë flokëkuqQëroni dhe pritini siç ju pëlqen, kësaj here vendosa t’i pres në shkopinj të hollë por gjithashtu mund të priten në feta ose të prera në kubikë. Kur të prisni të gjitha karotat, sillni ato të ziejnë në pak ujë.

Nga ana tjetër, vendosni një tenxhere me vajin e ullirit, prisni hudhrën dhe majdanozin sa më të vegjël dhe, kur vaji të jetë i nxehtë, shtojini në tenxhere. E lëmë të gatuhet në zjarr shumë të ulët, duke e trazuar që të mos digjet.

Sallatë karrota

Nëse karotat janë tashmë të buta, kullojini ato dhe shtojini në tenxhere së bashku me specin, qimnon dhe kripën. Përzieni gjithçka mirë dhe lëreni në zjarr për një minutë tjetër në mënyrë që karotat të marrin aromë.

Sallatë karrota

Pas asaj kohe ju tashmë keni tuajin sallatë karrota arabe listë.

Sallatë karrota

Në kohën e shërbimit ...

Në varësi të stinës, kjo sallatë shërbehet e ngrohtë ose e ftohtë.

Sugjerimet e recetave:

 • Zakonisht gjithashtu vesh lëng gjysmë limoni, por nuk e kisha dhe prandaj nuk e vura.
 • Ka tendencë të jetë shumë popullor si një anë ose zbukurim për disa mish o peshk, veçanërisht kombinohet shumë mirë me mish viçi.

Më e mira…

Me pak përbërës ju merrni një sallatë mjaft kurioz, i ndryshëm dhe shumë i pasur, që me krizën që kemi është mirë për ne.

Bëni apetit dhe të dielën e lumtur!

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Sallatë karote marokene

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 140

Kategoritë

Sallata

Dunya Santiago

Unë jam teknike për edukimin e fëmijëve, jam marrë me botën e shkrimit që nga viti 2009 dhe sapo u bëra nënë. Unë jam i apasionuar pas gatimit, ... Shikoni profilin>

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ummu Aishja dijo

  Përshëndetje Susan

  Po, mund t'i gatuani në avullore :)

  të fala

 2.   penelopa dijo

  E LEHT, USHQYESE DHE DELICIOZE

  1.    Ummu Aishja dijo

   Përshëndetje Penelope!

   Faleminderit shumë për komentin tuaj, ne jemi shumë të lumtur që ju pëlqen :)

   të fala

 3.   Ann dijo

  E bëj këtë megjithëse nuk më pëlqen shumë karota me ato aroma duhet të jetë e pasur. Për mua është një vakt. Për dietën time funksionon. Mundohem të mos ha shumë mish.

  1.    Ummu Aishja dijo

   Pershendetje Ana,

   As karrotat nuk më pëlqejnë shumë, por siç thua ti, me erëza është e shijshme. Ende e marr si një anë ose diçka të tillë, nuk do të isha në gjendje të haja vetë atë pjatë karrota hahaha. Unë jam i kënaqur që punon për dietën tuaj ^ _ ^

   Përshëndetje dhe faleminderit shumë që na lexuat!

 4.   Ann dijo

  Në fund e bëra këtë sallatë dhe ishte e shijshme. Por ajo që nuk mund të marr është tajine, madje e porosisja nga një poçar dhe ajo thotë se nuk është e përshtatshme për të që të bëjë një të tillë. Mund të ketë në Buenos Aires por Nuk mund të udhëtoj vetëm për këtë. Nuk ka as gjel deti të ftohtë, a mund ta zëvendësoni me pulë për pjekjet?