Rrotullat e ëmbëlsirave të proshutës dhe djathit

holadre-i mbushur-me-proshutë-dhe-djathë

Këto rrotulla të  ëmbëlsira të mbushura me proshutë dhe djathë ato janë shumë të thjeshta për tu bërë dhe janë të shijshme. Ne mund t'i përgatisim ato për një aperitiv, si fillestar ose për një darkë informale.

Ne mund t'i mbushim këto role me shumë përbërës të tjerë, ato mund të përgatiten të kripura dhe të ëmbla, ëmbëlsira është shumë e shkathët dhe është shumë e mirë me çdo mbushje.

Rrotullat e ëmbëlsirave të proshutës dhe djathit
Author:
Lloji i recetës: fillestarë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Një fletë ëmbëlsira, më mirë drejtkëndëshe
 • 150 proshutë e ëmbël
 • 150 djathë të prerë në feta
 • Vezë 1
 • Tuba, fara susami ..
Preparación
 1. Vendosim furrën për të ngrohur furrën në 200ºC,
 2. Hedhim petën në letrën që sjell, vendosim fetat e proshutës së ëmbël në të gjithë brumin, pastaj vendosim fetat e djathit që janë mirë të shkrihen.
 3. Rrotulloni ngadalë petën në një formë rul, ngjitni skajet e pastë me pak ujë.
 4. Presim skajet e roleve dhe presim peten e ëmbëlsirave në disqe me trashësi të një gishti dhe po i vendosim në një tepsi ku do të kemi vendosur një fletë letre furre, do ti vendosim pak larg njëra-tjetrës, sepse kur ëmbëlsira bëhet më e madhe.
 5. Ne rrahim një vezë dhe lyejmë rrotullat e ëmbëlsirave të proshutës dhe djathit me një furçë kuzhine, mund të vendosim disa fara susami ose disa tuba sipër.
 6. I fusim në furrë për rreth 20 minuta ose derisa pasta të gatuhet dhe artë, kur të jenë nxjerrë dhe i lëmë të ngrohen, mund të hahen të ftohta ose të nxehta.
 7. Mund t’i lini të përgatitura paraprakisht, i lini në frigorifer dhe gati vetëm për t’i futur në furrë.
 8. Një recetë e thjeshtë dhe shumë e mirë.
 9. Dhe ata do të jenë gati për të ngrënë !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.