Rizoto me shiitake dhe kunguj të njomë për Krishtlindje

Rizoto me shiitake dhe kungull i njomë

Po kërkoni një pjatë vegane që të gjithë mund ta shijojnë këtë Krishtlindje? Lindja Rizoto me shiitake dhe kungull i njomë Më duket një opsion i shkëlqyer si për dreka ashtu edhe për darkat që do të festojmë. Dhe e thjeshtë, megjithëse idealja do të jetë që ta bëni për momentin.

Lajmi i mirë është se edhe nëse duhet bëjeni për momentin nuk do t'ju marrë shumë. Salcën, lëngun e perimeve dhe kungull i njomë mund ta lini gati dhe kështu ju duhet të shtoni orizin vetëm gjysmë ore para drekës ose darkës dhe përzieni dhe përzieni derisa të jetë gati.

Me këtë rizoto do t'ju duhet të përgatiteni pak më shumë për të kompletuar menunë. do të mjaftojë a startues i thjeshtë dhe një tavolinë me nuga për ëmbëlsirë për t'i mbajtur darkuesit të lumtur. Ndonjëherë ne bëhemi shumë të ndërlikuar dhe mendoj se nëse pandemia na mësoi diçka, ishte të kuptonim se çfarë është me të vërtetë e rëndësishme.

Receta

Rizoto me shiitake dhe kunguj të njomë për Krishtlindje
Kjo rizoto me shiitake dhe kungull i njomë është një propozim i mrekullueshëm për vaktet e ardhshme të Krishtlindjeve. Kini parasysh recetën!

Author:
Kuzhina: italian
Lloji i recetës: Oriz
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 320 g. oriz te rrumbullaket (nuk e kisha te duhurin dhe vura nje tjeter)
 • 2 karafil hudhër, të grirë
 • 180 g. shiitake
 • 1 l. supë me perime të nxehtë
 • 1 filxhan krem ​​kungull i njomë dhe qepë të nxehtë
 • Kripë dhe piper
 • Vaj ulliri
 • Djathë i grirë për servim

Preparación
 1. E skuqim thelpin e hudhrës në një tenxhere me pak vaj ulliri.
 2. atëherë shtoni kërpudhat në rripa dhe gatuajeni të gjithë për disa minuta të tjera.
 3. Ne përfshijmë orizin dhe ne trazojmë.
 4. Më pas, shtoni një lugë lëng mishi dhe gatuajeni në zjarr mesatar-të ulët, duke e përzier vazhdimisht derisa orizi të fillojë të thahet. Më pas shtojmë përsëri lëngun. zakonisht aido të duhen rreth 20-22 minuta i gjithë procesi.
 5. Pasi orizi të jetë gati gati, shtoni kremin e perimeve nxehtë, përzieni dhe gatuajeni edhe disa minuta.
 6. Shërbejmë rizoto me shiitake menjëherë me pak djathë të grirë sipër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.