Qofte pule në salcë me pure patatesh

Qofte pule në salcë

Në shumë raste, unë kisha parë recetën e miellit në shumë menu, por me të vërtetë nuk e dija se çfarë mund të ishte. Fjala, i ngjan a qofte e madhe, por m’u duk disi e ekzagjeruar, mirëpo, atëherë u futa në punë dhe mësova për atë recetë, e cila më pëlqeu aq shumë sa e bëra.

Për këtë arsye, unë po jua prezantoj sot, në mënyrë që ju ta shijoni ashtu si unë. Eshte nje recetë shumë e thjeshtë dhe e shpejtëGjithashtu, ju nuk doni t'i bëni ato të mëdha, ju do të keni një masë shumë të pasur të topa mishi të bëra në shtëpi, e mrekullueshme për të vegjlit.

Përbërësit

 • 2 gjokse pule.
 • 4 thelpinj hudhre.
 • 1 domate.
 • 1 piper zile.
 • 1 qepë.
 • 2 feta bukë të prerë.
 • Pak qumësht.
 • Kripë.
 • Majdanoz.
 • Rigoni.
 • Therrime buke.
 • Vaj ulliri

Proces

Para së gjithash ne do të duhet pres gjoksin e pulës me thikë, ose gjithashtu, kërkojini kasapit që ta presë për ne, ose ta presë atë me makinë.

Qofte pule në salcë

Në një tas, ne do të vendosim dy feta buke, të cilën do ta thithim me pak qumësht. Kjo është për ta bërë pemën e mishit më të butë.

Qofte pule në salcë

Pastaj shtojmë në bol, gjoksi i grirë, 2 thelpinj hudhër të grirë gjithashtu, kripë, rigon, majdanoz dhe një shi me vaj ulliri. Llokoçisim gjithçka mirë derisa të marrim një brumë kompakt, nëse është e nevojshme, do t’i shtojmë pak bukëpjekje. Lërini të qëndrojnë disa minuta që aromat të lidhen.

Qofte pule në salcë

Ndërkohë, ne do të bëjmë salsa. Për ta bërë këtë, ne do të presim të gjitha perimet, në copa të pabarabarta, nuk ka rëndësi, pasi do të copëtohet. Ne do të bëjmë një salcë me perime dhe pastaj do të shtypim gjithçka.

Qofte pule në salcë

Do topa me brumë që kishim bërë më parë dhe i skuqim në të dy anët në një karten. Zjarri duhet të jetë i butë, përndryshe fleta e mishit do të humbte formën.

Qofte pule në salcë

Kur t’i kemi bërë të gjitha, e lëmë kullohet në letër thithëse. Në këtë mënyrë, ne heqim vajin e tepërt nga skuqja.

Qofte pule në salcë

Në fund, ne do ta shtojmë salcën në një tigan të madh dhe kur të vlojë për herë të parë, do të shtojmë miellin, dhe i lëmë të gatuhen për disa 15-20 minutos.

Qofte pule në salcë

Më shumë informacion - Qofte pule, për të gjithë familjen përfshirë edhe të vegjlit

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Qofte pule në salcë

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 352

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.