Petë kineze me perime dhe mish të grirë

Gjithnjë e më shumë shijshme aziatike mbushin kuzhinën tonë. Ndoshta sepse është një ushqim tjetër dhe në shumë raste më i shëndetshëm se i yni, e lëmë të hyjë si dikush që nuk e dëshiron atë gjë në kuzhinën tonë.

recetë e përfunduar e petë kineze me perime dhe mish të grirë
Sot dua të ndaj me ju një recetë që më pëlqen shumë, Petë kineze me perime dhe mish të grirë.

Si gjithmonë ne bëjmë pazar dhe dimë detaje të tjera.

Shkalla e Vështirësisë:i lehtë
Koha e përgatitjes: Minuta 30

Përbërësit për 4 persona:

 • 250 petë kineze
 • 100g mish të grirë
 • 1 spec jeshil
 • 1 pimiento rojo
 • 2 zanahorias
 • lakër
 • salce soje
 • vaj dhe kripë

përbërës për petë kineze
Ne fillojmë ta dimë përbërësit që do të përdorimçfarë si e shihni që janë të lehta për tu arritur, të paktën sot.

perime të prera hollë për petë kineze
Gjëja e parë që do të bëjmë është të prerë perimet në copa të imëta, sa me imt aq me mire. Speca, karota dhe lakër.

mishi i derrit i grirë duke u gatuar
Nga ana tjetër, në një tigan gatuajmë mishin e grirë, që në rastin tim është mish derri por mund të jetë viçi ose mish pule. Ose edhe ta bëni pa këtë përbërës, E them për njerëzit vegjetarianë.

mish të grirë dhe perime të përziera
Kur kemi ne shtojmë mishin në perime dhe i lëmë të gatuhen së bashku për një kohë të gjatë.

Në një tenxhere vendosim ujë me kripë dhe vaj të ziejnë. Ne shtojmë makaronat (petë), i lëmë të gatuajnë minutat e nevojshme, në rastin tim me 4 kam mjaft. I kullojmë dhe janë gati të shtohen në përzierjen e perimeve dhe mishit.

përbërës të përzier me salcë soje
Ne shtojmë petët në përzierje dhe ne vendosim pak salcë soje. Përziejini mirë dhe janë gati për t’u shërbyer.

recetë e përfunduar e petë kineze me perime dhe mish të grirë
Unë vetëm mund t'ju uroj fat të mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marisol olmedo Valencia dijo

  Recetat janë të shkëlqyera por do të doja të shihja më shumë receta ëmbëlsirash

 2.   i ëmbël dijo

  ato kanë shije të shijshme por vendosin më shumë ëmbëlsira dhe ushqime