Patëllxhanë të mbushur me ton të pjekur

Patëllxhanë të mbushur me ton të pjekur, një recetë e thjeshtë, një mënyrë tjetër për të ngrënë patëllxhanë. Patëllxhanët janë shumë të shëndetshëm, është një perime që mund të gatuhet në shumë mënyra dhe me një larmi të mbushjeve.

Sot ju propozoj disa patëllxhanë të mbushur me ton, të pasura dhe të thjeshta për t’u përgatitur, ideale për verën, me përbërës që i pëlqen e gjithë familja.

Ju mund të bëni variante të tjera të kësaj recete të njëjtë, ta grindni atë me besamel dhe djathë të integruar, të vendosni majonezë në vend të besamelit, ato janë gjithsesi të shijshme. Ju gjithashtu mund të bëni kombinime të tjera me ton dhe të vendosni perime të tilla si qepë të skuqur që shkon shumë mirë.

Patëllxhanë të mbushur me ton të pjekur
Author:
Lloji i recetës: Verduras
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 4 patëllxhanë
 • 3-4 kanaçe ton
 • Vezë 4
 • 200 gr domate të skuqura
 • 100 gr djathë i integruar
Preparación
 1. Për të përgatitur patëllxhanët e mbushur me ton të pjekur, do të fillojmë duke ndezur skarën në furrë.
 2. Vezët i vendosim të gatuhen në një tenxhere me ujë, i lëmë për 10 minuta kur të fillojnë të gatuhen. Kur vezët të jenë gati, hiqini, lini të ftohen, qëroni dhe rezervoni.
 3. Do t'i presim patëllxhanat në gjysmë, do të japim disa prerje dhe një spërkatje vaji, do t'i fusim në furrë derisa të piqen.
 4. Kur të jenë patëllxhanët, i heqim dhe me ndihmën e një luge heqim mishin nga patëllxhanët, duke u kujdesur që të mos prishen.
 5. Ne presim mishin e patëllxhanit, ne e vendosim atë në një burim.
 6. Shtoni kanaçet e tonit, përzieni me patëllxhanin.
 7. Qëroni dhe prerë vezët e ziera fort në copa, shtoni atë në përzierjen e mëparshme.
 8. Shtojmë domaten e skuqur, sasinë për shije, përziejmë gjithçka shumë mirë.
 9. Vendosim patëllxhanët në një burim, i mbushim me mbushjen që kemi përgatitur.
 10. I mbulojmë patëllxhanët me djathë të integruar.
 11. Vendosim patëllxhanët në furrë për të gratin.
 12. Kur djathi është atje, ne nxjerrim dhe shërbejmë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.