Paella valenciane me pulë dhe perime

Paella valenciane, një pjatë tipike tradicionale e Komunitetit Valencian. Është një pjatë e thjeshtë për t'u përgatitur edhe nëse duket paksa e ndërlikuar, mjafton të ndjekim disa hapa për ta bërë të bukur.

Paella mund të bëhet me ushqim deti, mish ose perime, mund të bëhet në shumë mënyra pasi në çdo shtëpi bëhet në mënyrën e vet, por në çdo rast është gjithmonë e mirë.

Është gjithashtu e rëndësishme të përdorni një oriz të mirë si dhe të gjithë përbërësit. Unë kam përdorur një oriz Bomba.

Paella valenciane me pulë dhe perime
Author:
Lloji i recetës: Oriz
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 400 gr bombë orizi
 • 800 gr. të pulës
 • 100 gr bishtaja
 • 100 gr. e enës
 • 2 thelpinj hudhre
 • 150 gr domate të shtypura
 • 1 lugë çaji shafran ose ngjyrues ushqimor
 • 1 l. e ujit
 • 1 lugë çaji spec speci të ëmbël
 • Vaj ulliri
 • Kripë
Preparación
 1. Për të bërë paella valenciane me pulë dhe perime, do të fillojmë duke hedhur një paella të madhe, do të hedhim një jet me vaj, do të shtojmë copat e pulës dhe do t'i lëmë të ziejnë për 10 minuta.
 2. Lëreni pulën mënjanë dhe shtoni bishtajat, lërini nja dy minuta, shtoni hudhrën e grirë dhe para se të skuqen shtoni domaten e shtypur. E lëmë të gatuhet për disa minuta.
 3. Shtoni paprikën e ëmbël, përzieni.
 4. Shtoni ujin, lëreni të ziejë për 15 minuta, shtoni kripë. Do të kemi ujë të ngrohtë në rast se do të na duhet pak më shumë. Në mes do të shtojmë karafen dhe shafranin.
 5. Shtoni orizin, nëse është e nevojshme shtoni më shumë ujë, shpërndajeni mirë në të gjithë paellën dhe lëreni të gatuhet për 8 minuta në zjarr të fortë.
 6. Pas kësaj kohe e ulim zjarrin në mesatare dhe e lëmë të gatuhet edhe 8 minuta ose derisa orizi të jetë gati.
 7. Ne do të shijojmë kripën në rast se është e nevojshme të korrigjojmë. Nëse ju pëlqen të jetë më e thatë dhe e thekur, do ta lëmë edhe për disa minuta.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.