Përgatisni këto qull me mollë dhe rrush për mëngjes

Qull me mollë dhe rrush

Kush e pëlqen qullin për mëngjes? Është një nga mëngjeset e mia të preferuara gjatë dimrit kur i ftohti fton për të nisur ditën me një propozim të fortë dhe të nxehtë. Tani, i shijoj në ditë të numëruara dhe i kërkoj gjithmonë kombinime të reja për të mos u mërzitur. Janë qull me mollë dhe rrush që sot ju inkurajoj të përgatiteni kanë qenë të fundit që më kanë pëlqyer.

Thekon tërshërë, mollë, më shumë mollë, rrush, bajame dhe kanellë. Me atë kombinim përbërësish, çfarë mund të shkojë keq? mollët ëmbëlsohen qullit, meqenëse jo vetëm shërbejnë si majë, por janë të integruara në to, bajamet japin prekjen krokante dhe rrushin? Rrushi e bën qullën më të freskët.

Bërja e tyre është shumë e thjeshtë dhe nuk do t'ju marrë më shumë se 20 minuta. Ndoshta gjatë javës nuk dëshironi të kaloni aq shumë kohë duke ngrënë mëngjes, por në fundjavë nuk ka asnjë justifikim për t'i përgatitur nëse keni dëshirë t'i provoni. Më tingëllon si një propozim i mrekullueshëm. për të nisur ditën, Do të më thoni nëse mendoni të njëjtën gjë pasi t'i provoni.

Receta

Përgatisni këto qull me mollë dhe rrush për mëngjes
Këto qull me mollë dhe rrush janë ideale si një mëngjes fundjave. Provojini përpara se të fillojë vera dhe do të ndiheni si gjëra më të freskëta.
Author:
Lloji i recetës: mëngjes
Shërbime: 1
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 3 lugë thekon tërshërë
 • 200 ml qumësht bajame
 • 2 mollë
 • P lugë çaji kanellë të bluar
 • 1 lugë çaji me mjaltë
 • Disa rrush
 • Një lugë gjelle bajame të grira
Preparación
 1. Në një tenxhere përzieni thekonet e tërshërës me pijen e bajameve dhe lëreni të ziejë.
 2. Pasi masa të vlojë, zvogëloni zjarrin dhe gatuajmë qullën për 5-8 minuta ose derisa të trashet, duke e përzier shpesh.
 3. Koha kaloi, ne bashkojmë një mollë të qëruara dhe të grira, mjalti dhe kanella, përzieni dhe gatuajeni edhe për disa minuta, duke e trazuar masën.
 4. E servirim qullin në një tas dhe në brirë vendosim disa segmente molle, rrushin, bajamet dhe pak kanellë shtesë.
 5. I lëmë të ngrohen për disa minuta dhe shijuam për mëngjes qullën me mollë dhe rrush.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.