Mësoni si të përgatisni këto qiqra turke të pjekura

qiqra turke të pjekura

Po kërkoni një mënyrë ndryshe për të ngrënë qiqra? Të qiqra turke të pjekura që unë propozoj sot janë një opsion i shkëlqyeshëm. Të pasura me erëza, janë shumë të shijshme dhe do të mjaftojnë disa feta bukë të thekur për t'i shoqëruar. Dëshironi të dini se si t'i përgatisni ato?

Bërja e tij është shumë e thjeshtë. Është nga ato pjatat në të cilat mjafton të presësh, të përziesh, ta futësh në furrë dhe të presësh. Dhe tashmë ju paralajmëroj se pritja është më e ndërlikuara sepse edhe pse duhet të jetë në furrë vetëm për 30 minuta, aromat që dalin prej saj e bëjnë pritjen të duket më e gjatë.

Janë të shijshme dhe së bashku me një sallatë me spinaq jeshil Ata formojnë një tandem të mrekullueshëm për çdo vakt. Shumë prej jush do të përtojnë sapo të vijë vera për të ndezur furrën, ndaj përfitoni nga përgatitja e tyre tani. Merrni parasysh hap pas hapi dhe gëzohuni!

Receta

Mësoni si të përgatisni këto qiqra turke të pjekura
Mësoni si të përgatisni këto qiqra turke të pjekura. Disa qiqra me erëza të pasura që do t'ju duhet t'i shoqëroni me pak bukë të thekur.
Author:
Lloji i recetës: perime
Shërbime: 2-3
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 400 g. qiqra të gatuara
 • 2 domate të pjekura
 • 1 qepë, i julienuar
 • 4 thelpinj hudhre, te grira
 • 2 speca zile jeshile, të grira
 • 1 lugë çaji paprika
 • P lugë çaji spec i nxehtë
 • 1 lugë çaji qimnon të bluar
 • 1 lugë salcë domate
 • 4 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër
 • Kripë
 • Piper i zi
Preparación
 1. Nxehim furrën në 250 ° C.
 2. Në një enë pjekjeje ne vendosim të gjithë përbërësit: qiqra, qepë, speca të grira, domate, thelpinj hudhër, paprika, qimnon, kripë, piper i zi, domate të skuqura dhe vaj ulliri. Dhe ne i përziejmë gjithçka mirë në mënyrë që ato të integrohen mirë.
 3. atëherë lagni një letër pjekjeje dhe ne e mbulojmë burimin me këtë.
 4. Ne e çojmë burimin në furrë dhe gatuajeni për 30-35 minuta.
 5. Më pas nxjerrim shatërvanin, heqim letrën dhe servirim qiqrat turke te pjekura nxehtë me bukë të thekur.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.