Lasagna patëllxhan

Lasagna patëllxhan, mousaka

Këtë herë po të sjell një recetë de lazanja me patëllxhan o  Mousaka, pasi është shumë e ngjashme me mënyrën se si e përgatisin atë në Greqi, por unë e kam përgatitur më shumë drita, pasi që është një recetë mjaft kalorike. Ne mund ta bëjmë atë si pllakë e vetme meqenëse është një pjatë shumë e plotë.

Unë kam pjekur Patëllxhanë të pjekur dhe kështu ne heqim një sasi të madhe vaji, nëse keni domate shtëpiake Alsoshtë gjithashtu shumë më mirë, atëherë në vend që ta mbuloj me besamel me të cilën e kam mbuluar djathë i lehtë i integruar, e cila tani është e lehtë për t'u gjetur, kështu që ne kemi një pjatë të lehtë dhe shumë të plotë, por nëse ju pëlqen me të bechamel Ju gjithashtu mund ta bëni atë, është shumë e mirë. Dhe gati !!!

Lasagna patëllxhan

Author:
Lloji i recetës: Fillues, kursi i parë
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 3 patëllxhanë
 • 600 gr mish i grirë i përzier
 • 1 Cebolla
 • Salcë domate 300gr.
 • Kripë dhe piper
 • Djathë mocarela të integruar, parmixhano, të lehta

Preparación
 1. Lajmë patëllxhanët dhe i presim në feta, i kriposim dhe i lëmë të kullojnë për rreth 15 minuta, në mënyrë që të lëshojnë hidhërimin.
 2. Vendosim një tigan me vaj, skuqim qepën e copëtuar dhe e kaurdisim, vendosim mishin e grirë dhe e gatuajmë pak, derisa të marrë ngjyrë.
 3. Vendosim salcën e domates, pak kripë dhe piper, e lëmë të gatuhet për rreth 10 minuta.
 4. Marrim patëllxhanat, i thajmë dhe i vendosim në një tepsi, me pak vaj, dhe i fusim në furrë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 5. Në një enë për pjekje vendosim një shtresë patëllxhanësh.
 6. Ne mbulojmë me një shtresë mishi.
 7. Një tjetër nga patëllxhanët dhe kështu 2 ose 3 shtresa, për shijen tuaj.
 8. E fundit do të jetë patëllxhanët.
 9. E mbulojmë me djathin e integruar që ju pëlqen më shumë, nëse është i lehtë, aq më mirë.
 10. E lëmë në furrë derisa të marrë ngjyrë të artë.
 11. Dhe ju jeni gati për të ngrënë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eleanor Perez dijo

  Duket e hollë, faleminderit milionëshe për ndarjen e saj, unë do ta bëj për ta provuar.

  1.    Montse Morote dijo

   Faleminderit Leonor, kjo do të të pëlqejë shumë mirë, është një pjatë që na pëlqen shumë në shtëpi dhe nëse përfiton dhe bën sasi, mund ta ngrish dhe do ta kesh për një ditë tjetër. Pershendetje