Qofte hak në salcë karrota

Qofte hak

Ndonjëherë ushqyerja e foshnjës në moshën kur ata fillojnë Ushqim i ngurte është disi e vështirë. Ne duhet të mendojmë për aromën, strukturën, ngjyrat që mund ta tërheqin atë, të gjitha të menduara mirë në mënyrë që t'i pëlqen dhe të mos rezultojë në kaos gjatë ngrënies.

Për këtë arsye, një ushqim shumë ushqyes dhe i lehtë për t’u bërë, që fëmijëve u pëlqen shumë është hake. A peshk i bardhë me pak kocka dhe me një aromë shumë të butë që është shumë e lehtë për tu futur në dietën e foshnjës. Kështu, sot jua prezantojmë në formën e qofteve të shoqëruara me pak oriz të bardhë.

Përbërësit

 • 2-3 fileto hake (të ngrira ose të freskëta).
 • 1 thelpinj hudhër.
 • 1 fetë bukë të prerë.
 • Pak qumësht.
 • 1 vezë.
 • Majdanoz.
 • Therrime buke.
 • Miell.
 • Ujë
 • Majë kripe
 • 1 karotë
 • 1 patate
 • 1/4 qepë.

Preparación

Së pari, ne do të gatuajmë ijët e hake në një tenxhere me ujë në nxehtësi mesatare, së bashku me një majë kripe për rreth 10 minuta. Ne do të kullojmë dhe le ta kalisim.

pastaj, do të grijmë thelpinjën e hudhrës dhe ne do ta vendosim në një tas. Përveç kësaj, ne do të thithim fetë e bukës së prerë në një tas me pak qumësht.

pastaj, ne do ta copëtojmë hake në tasin e mëparshëm dhe do të shtojmë thërrimet e bukës të njomura në qumësht, vezën, majën e kripës dhe majdanozin e copëtuar. Ne do të trazojmë gjithçka mirë derisa të marrim një përzierje homogjene dhe do ta lëmë të marrë qëndrueshmëri. Nëse është e nevojshme për tu ngjeshur, ne do të shtojmë bukëpjekje.

Për salcë karrote, Qepën, pataten dhe karrotat do t’i presim në kubikë mesatarë. Në një tigan, do të vendosim një sfond të mirë me vaj ulliri dhe do të bëjmë qepën. Pastaj, do të shtojmë karrotën dhe pataten, duke i trazuar mirë dhe duke i lënë të gatuhen për rreth 3 minuta. Pastaj, do të shtojmë një gotë ujë dhe do ta lëmë të gatuhet në zjarr mesatar për rreth 10 minuta. Më në fund, ne do ta shtypim atë dhe do ta rezervojmë për më vonë.

Për të mbaruar do t’i bëjmë topthat me këtë brumë dhe ne do t'i kalojmë ato përmes miellit dhe pastaj do t'i skuqim me vaj luledielli të bollshëm. Do t’i kullojmë në letër kuzhine dhe do t’i kalojmë në një tigan së bashku me salcën e karrotave. Ne do të shtojmë ujë dhe do të gatuajmë për rreth 10-12 minuta në mënyrë që aromat të lidhen.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Qofte hak

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 243

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.