Qofte çokollate ne salce

Qofte çokollate ne salce

Qoftet e mishit janë një përgatitje shumë e thjeshtë dhe shumë e shkathët pasi ju mund të bëni qofte të të gjitha llojeve, si mish dhe peshk. Veçanërisht gjithmonë kam përdorur hake ose merluc, por ditën e fundit zbulova se isha në gjendje t'i bëja nga sepjet, një ushqim shumë i mirë që unë e dua dhe është nga toka ime, Cádiz.

Prandaj, unë vendosa t'i bëj ato dhe ky është rezultati. Ishte një sukses i madh në shtëpi, nuk kishte mbetur asgjë tjetër dhe madje përsëritëm pjatën. Kjo lloj recete janë mirë për fëmijët të fillojnë me marrjen e peshkut Dhe meqenëse janë qofte, nuk do ta ketë të vështirë t’i hanë.

Përbërësit

 • 1 përplasje.
 • 1/2 qepë.
 • 2 vezë.
 • Majdanoz.
 • 1 gotë verë të bardhë
 • Therrime buke.
 • Majë kripe

Për salsa:

 • 3-4 karota.
 • 2 patate të mesme.
 • Kripë.
 • Vaj ulliri
 • Ujë

Preparación

Në radhë të parë, në një gotë përzierje do të vendosim qepën 1/2, majdanozin dhe gotën me verë të bardhë dhe do ta shtypim. Pastaj, të gjitha sepjet do t’i presim në zare, dhe do t’i shtojmë pak nga pak në përzierjen e mëparshme për të vazhduar bluarjen derisa të marrim një lloj brumi. Ne do të shtojmë vezët dhe kripën. Përziejmë dhe shtojmë pak copëza buke për të marrë një brumë tipik për qofte.

Nga ana tjetër, ne po bëjmë salcë karrote dhe patate. Në një tenxhere të vogël do të vendosim një sfond të mirë me vaj ulliri dhe do të shtojmë karotat e prera në feta 1 cm dhe pataten e prerë në kafe. Do ta kavardisim pak dhe do t’i shtojmë kripë dhe ujë. Lëreni të gatuhet për rreth 20 minuta derisa gjithçka të zbutet.

Pastaj, ne do të bëjmë topat tipikë të qofte dhe do ti skuqim në një tigan me vaj të nxehtë, duke i kulluar në letër thithëse.

Në fund, ne do të bëjmë pure karotat dhe patatet për të bërë një salsa, do ta kalojmë përmes një kullese ose kineze në një tavë dhe do të përfshijmë qoftet në të. Ne do të gatuajmë disa minuta dhe të gatshëm për të ngrënë.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Qofte çokollate ne salce

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 246

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Montserrat Lopez Garcia de la Torre dijo

  E shijshme. Recetë shumë e mirë dhe origjinale.