Krem kungulli dhe karrote

Krem kungulli

Jemi në sezonin e plotë të kungujve, një perime me pak kalori dhe e mbushur me karbohidrate, thithje të ngadaltë, fibra, minerale dhe vitamina. Një ushqim perfekt për sezonin e ftohtë që po fillon. Kungulli mund të gatuhet në shumë mënyra të ndryshme, shija e saj e ëmbël e bën atë një shoqërim perfekt të çdo pjate.

Sot le të gatuajmë këtë krem ​​të lehtë kungulli, shumë pak kalori dhe perfekt për tu marrë në çdo kohë, sidomos natën. Mund ta shërbeni si një pjatë të vetme për një darkë të lehtë dhe ushqyese, ose si shoqëruese të peshkut të pjekur në skarë. Le ta bejme!

Krem kungulli dhe karrote
Krem kungulli dhe karrote

Author:
Kuzhina: Spanjisht
Lloji i recetës: Kremra dhe pure
Shërbime: 4

Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 

Përbërësit
 • 600 gr kungull
 • 2 karota të mëdha
 • 1 patate e madhe
 • Një lek
 • Vaj ulliri ekstra i virgjër
 • kripë

Preparación
 1. Së pari ne do të përgatisim të gjitha perimet, duke filluar duke hequr me kujdes lëkurën nga kungulli.
 2. Më pas, lahemi mirë dhe prerë në kubikë të vegjël.
 3. Ne qërojmë dhe lajmë karrotat dhe i presim në feta.
 4. Tani është radha e patates, përsëri e qërojmë dhe e lajmë mirë dhe e presim në zare mesatare.
 5. Në fund, ne heqim pjesën e gjelbër të preshit dhe bëjmë disa prerje në qendër në formën e një kryqi, larë mirë për të hequr të gjithë tokën dhe prerë në feta.
 6. Për të gatuar perimet, vendosim një tavë në zjarr me një shi të vaj ulliri të virgjër.
 7. Pasi vaji të nxehet, shtoni perimet dhe skuqini për disa minuta.
 8. Tani e mbulojmë me ujë dhe shtojmë kripë për shije.
 9. Lërini perimet të gatuhen për 15 ose 20 minuta, shpojini me thikë për të konfirmuar që perimet janë të buta.
 10. Pasi perimet të jenë zier, përziejini me një mikser dore derisa të mbetet një krem ​​i lehtë.
 11. Për të përfunduar, ne korrigjojmë kripë dhe kaq!

Notas
Krem i lehtë për kunguj dhe karota

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.