Kifle krem, të butë dhe shumë me gëzof

Ëmbëlsira krem

Këto kifle janë bërë një send i zakonshëm shtëpiak që kur i zbulova. Recetat më të thjeshta janë ndonjëherë më të mirat dhe këto kifle janë një provë e mirë e saj; i butë dhe shumë me gëzof Ata gjithmonë punojnë jashtë!

Janë kifle që i inkurajoj të gjithë me një "frikë" nga pjekja për t'i provuar. Gozhdë ëmbëlsira themelore, të cilat kërkojnë vetëm të kaloni pak kohë për të matur sasitë e shënuara në një shkallë. A guxoni t'i përgatitni ato? Ata do të bëhen një mëngjes dhe rostiçeri i rregullt në shtëpinë tuaj së bashku me Kifle me arra çokollate o Mollë dhe kanellë që kemi përgatitur së fundmi.

Përbërësit

Bën 20 kifle

 • Vezë 4
 • 250 gram sheqer
 • 250 ml vaj luledielli
 • 100 ml krem ​​të lëngshëm 35% të MG
 • 350 gram miell ëmbëlsirash
 • 1 qese maja kimike
 • Gjalpi i 1 limoni

Ëmbëlsira krem

përpunim

Ne rrahim me shufra elektrike vezët dhe sheqeri derisa të zbardhen dhe të dyfishohen në vëllim.

atëherë shtojmë kremin, vaj luledielli dhe rende limoni, dhe rrahni me shpejtësi të ulët derisa të integrohen plotësisht.

Ne përfshijmë miellin dhe majaja e situr pak nga pak dhe përzihet me një lugë druri derisa të merret një masë homogjene. Pastaj, e lëmë të pushojë për më shumë se 10 minuta.

Ne përfitojmë nga kjo kohë për të ngrohni furrën në 210º.

Me kalimin e kohës, derdhim brumin në të kallëpe letre për kifle, kallëpe që do të vendosen nga ana tjetër në gropat e një tabaka për kifle metalike. Ne do të derdhim brumin e nevojshëm për të mbushur 3/4 pjesë të secilës myk, jo më shumë. Tjetra, ne do të spërkasim sipërfaqen e kifleve me një sasi bujare sheqeri.

Pjekim kiflet Minuta 15 deri në kafe të artë. Çdo furrë është e ndryshme, kështu që herën e parë, pas 15 minutash, provoni të pjekni me një shkop për të parë nëse brumi është bërë ose nëse ka ende kohë për të gatuar.

Notas

Vendosja e kapsollave të letrës në ato prej çeliku është sekreti në mënyrë që kiflet rritu dhe spërkatni sheqerin e nevojshëm për të arritur atë pompadour karakteristik.

Më shumë informacion -Kifle me çokollatë dhe arra, speciale për këtë të Premte dhe fillimin e festave

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Ëmbëlsira krem

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 300

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   luis alvarez dijo

  Unë dua të di një recetë për të bërë pan france