Ide recetash për t'i çuar në punë pas pushimeve

punë ushqimore tupper

Kthimi në punë pas një pushimi të gjatë është sinonim i rifillimit të rutinave, dhe kjo është, në kohën e pushimit ne priremi të ngatërrojmë pak jetën tonë duke bërë teprime me ushqimin, duke anashkaluar rutinat e stërvitjes, duke pirë disa pije natën dhe duke fjetur në orë tek.

Dhe megjithëse e dimë se këto janë zakone që janë shumë të lehta për t'u përfshirë në ditët tona të pushimeve, dhe që, për më tepër, ato nuk janë shumë të shëndetshme, jemi gjithashtu të vetëdijshëm se ato mund të ndikojnë në stabilitetin e shëndetit tonë dhe se Kur të kthehemi në punë, duhet t'i kthehemi rutinës sonë të shëndetshme.

Megjithatë, mund të jetë një proces i vështirë, veçanërisht kur bëhet fjalë për të rregulloni konsumimin e ushqimeve të shëndetshme dhe se, përveç kësaj, kjo nënkupton kalimin e një kohe të konsiderueshme në kuzhinë.

Por gjithashtu, ne duam t'ju inkurajojmë dhe t'ju informojmë që marrja e ushqimit në një Tupperware të funksionojë nuk do të thotë që duhet të hani të mërzitshëm, ose që duhet të sakrifikoni kohën tuaj të vlefshme para sobës, sepse ne kemi për ju idetë më të mira të recetave për t'i çuar në punë pas festave.

Receta të thjeshta për t'i marrë në punë pas pushimeve

Për të filluar rutinën tuaj në punë, ju rekomandojmë të bëni një plan praktik të të ushqyerit dhe kështu që nuk keni pse të përdorni mungesën e kohës për të gatuar si justifikim. Përveç kësaj, ju mund të hani një dietë të ekuilibruar, me të cilën mund të kurseni, duke shmangur të ngrënit në rrugë ose duke iu drejtuar ushqimeve ultra të përpunuara.

Pra, këtu janë disa opsione për ju. ushqime të shpejta që mund ta bëni dhe ta mbani në frigorifer, pasi, disa vetëm duke i ngrohur në mikrovalë do të jenë po aq të shijshme kurse të tjerat do t'ju mbetet vetëm t'i shërbeni dhe t'i shijoni.

kerri pule me perime

kerri pule tupper

Kjo pjatë është gjithashtu e shijshme Është shumë e thjeshtë për t'u përgatitur dhe gjithashtu shumë e gjithanshme., pasi mund të shtoni perimet që ju pëlqejnë më shumë dhe madje t'i ndryshoni ato çdo disa ditë për të provuar një erëza tjetër. Proteinën mund ta zëvendësoni me peshk dhe ta shoqëroni me quinoa.

Tortë me kungull i njomë dhe tërshërë

Me këtë recetë ju garantoni marrjen e një proteine ​​shumë të shëndetshme siç është veza, pa lënë mënjanë kungull i njomë, i cili është një perime e përbërë kryesisht nga uji dhe që vepron në mënyrë të shkëlqyer për të gjeneruar ngopje. Ju mund të përfshini tërshërë dhe djathë për t'i dhënë një konsistencë të përsosur.

Sallatë me qiqra me ton dhe avokado

Ne e dimë mirë se sa e shëndetshme është të përfshijmë bishtajore në dietën tonë dhe për këtë arsye, kemi dashur të përfshijmë këtë opsion, i cili përveç praktikës është shumë e shijshme. Ne plotësojmë me ton për të siguruar proteina dhe një porcion avokado, si një yndyrë e shëndetshme.

Sallatë makarona me perime dhe ton

sallatë me makarona tupperware

Është ideale nëse ju kanë mbetur makarona nga një vakt i mëparshëm dhe nuk doni t'i shpërdoroni. Për ta mbajtur linjën tonë të shëndetshme, shikoni porcionet e këtij karbohidrati duke shtuar më shumë perime dhe proteina. Eshte nje alternativë e shkëlqyer kur nuk keni ku të ngrohni ushqimin.

Këshilla për të mbajtur zakonet tuaja të të ngrënit të shëndetshme në punë

Rutina mund të mbulojë një pjesë të madhe të kohës sonë, ndaj, përveç përgatitjes së pjatave të thjeshta, duam t'ju japim disa këshilla që të mos dilni nga planifikimi:

  • Zgjidhni pjata unike dhe të plota, pasi ato janë shumë më komode për t'u përgatitur dhe për të zënë një tupperware të vetme.
  • Përfshin të paktën 50% perime për të gjeneruar ngopje dhe mos bëni gabim të blini ushqime të përpunuara kur përballeni me një episod ankthi ose urie.
  • Përfshini zierjet në përgatitjet tuaja për të garantuar shijen e mirë kur nxehet në Tupperware.
  • Bëni ushqim për të ngrirë dhe përdorni ditët e tjera, sidomos për ato raste kur nuk duam të gatuajmë. Në këtë mënyrë do të keni gjithmonë diçka të përgatitur dhe do të siguroheni që do të ushqeheni shëndetshëm.

Prakticiteti është gjëja më e rëndësishme në fillim, sepse, megjithëse jemi fizikisht në një zyrë, mendja jonë ende po mësohet të rifillojë rutinën, duke lehtësuar këtë proces të përshtatjes së re, Këto ide recetash janë ideale për të mos rënë në rrugë të thjeshta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.