Hake e pjekur e mbushur

Whiting i mbushur

Sot propozoj një hake e mbushur me proshutë në furrë, një mundësi e mirë për të përgatitur një festë ose për të pasur mysafirë, ku mund të dukemi shumë mirë me këtë pjatë.

Hake është një peshk i bardhë që shquhet për aromën e tij të butë dhe strukturën e imët dhe nëse shtojmë një mbushje të mirë me përbërës me cilësi të mirë, rezultati i recetës do të jetë i shijshëm.

Hake e pjekur e mbushur
Author:
Lloji i recetës: I parë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Një hake prej 1,5 Kg.
 • 100 gr Proshutë Serrano
 • 2 kuti kartoni me krem ​​të lëngshëm për gatim
 • pak qumësht
 • djathë të integruar, parmixhano ose çfarëdo që ju pëlqen më shumë.
 • kripë
 • gjalpë
 • Të shoqërojë:
 • një tenxhere me shparguj të gjelbër
Preparación
 1. Ne i kërkojmë shitësit të peshkut të pastrojnë hake, të heqin eshtrat dhe të na lënë të dyja ijët. E kriposim pak, jo shumë sepse ka proshutë dhe tashmë i jep aromë.
 2. Vendosim një pjesë të ijeve në një enë pjekje dhe sipër vendosim fetat e proshutës, feta mund t’i vendosësh të plota, në copa më të vogla ose në shirita.
 3. Sipër vendosim ijën tjetër të hake. Rezervuam
 4. E ndezim furrën që të nxehet në 180ºC
 5. Ne nje tenxhere vendosim kremin te nxehet, shtojme djathin e grire, e shijojme derisa ta leme ne shijen tone te djathit, po te ishte shume i trashe do te vendosnim pak qumesht dhe shije kripe, duhet te ishte si nje krem .
 6. Ne do ta mbulojmë hake me këtë krem, djathë të integruar dhe disa copa gjalpë, do ta fusim në furrë për rreth 30-40 minuta, në varësi të sasisë së trashë të hake dhe pjesa e sipërme është skuqur mirë.
 7. Tani mbetet vetëm përgatitja e shoqërimit, këtë hake e shoqërova me disa shparguj të gjelbër të pjekur në skarë.
 8. Dhe gati !!!

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   lilian dijo

  peshku është një mish i butë Unë do ta shijoj në këtë mënyrë duket shumë i pasur

  1.    Montse Morote dijo

   Përshëndetje Lilian, nëse është pak i butë, por çdo mbushje funksionon shumë mirë. Të gjitha të mirat.

  2.    Montse Morote dijo

   Përshëndetje Lilian, nëse hake është shumë e butë, por me çdo mbushje është shumë e mirë dhe i jep asaj më shumë aromë, shpresoj që t'ju pëlqejë.