Fritters

Fritters, Stina e kreshmave po afron dhe petullat e erës nuk mund të mungojnë. Keto pete jane klasiket, pasi tani mund t'i gjejme te mbushura me krem, çokollate, reçel... Ka edhe kakao, me shije portokalli.

Por janë shumë të thjeshta për t'u përgatitur kështu që mund t'i bëjmë në shtëpi, janë shumë të mira, të pasura dhe me push. Mund te vendosni shijen qe ju pelqen, une vendos nje sperkatje anise, qe jane tipiket.

Fritters
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 150 ml. qumësht
 • 100 ml. e ujit
 • 150 gr Nga mielli
 • 50 gr e gjalpit
 • Vezë 2
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje
 • 1 majë kripe
 • 2-3 lugë anise të ëmbël (opsionale)
 • 500 ml. vaj luledielli
 • Sheqeri për të veshur fritters
Preparación
 1. Për të bërë buñuelos de viento do të fillojmë duke vendosur një tenxhere në zjarr me qumështin, ujin dhe gjalpin. Ndërsa tenxherja po nxehet, merrni një tas dhe përzieni miellin me majanë dhe pak kripë.
 2. E trazojmë tenxheren, kur të përzihet do të shtojmë miellin përnjëherë, e trazojmë derisa brumi të shkëputet nga muret e tenxheres. Hiqeni nga zjarri, shtoni lugët e anise, përzieni dhe lëreni të qëndrojë për 5 minuta.
 3. Do të fillojmë duke shtuar një vezë, e trazojmë derisa të integrohet mirë në brumë, shtojmë një tjetër dhe përziejmë përsëri mirë. Që brumi të jetë më i qëndrueshëm, është më mirë ta lini brumin të pushojë për 1-2 orë.
 4. Vendosim një tigan me vajin e lulediellit të nxehet, do ta vendosim në nxehtësi mesatare. Kur të jetë e nxehtë me ndihmën e dy lugëve do të marrim brumë dhe do të formojmë toptha dhe do t’i shtojmë në vajin e nxehtë. Ne do ta bëjmë atë në grupe të vogla.
 5. Ne do t’i lëmë fijet të skuqen nga të gjitha anët. Ne do t'i nxjerrim dhe do t'i lëmë në letër thithëse. Para se të ftohen, do t’i kalojmë nëpër sheqer.
 6. Ndërsa i lyejmë me sheqer, do t'i vendosim në një tavë për servirje.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.