Fideuá Ushqim deti

Fideuá Ushqim deti  një pjatë shumë e plotë, e pasur dhe e thjeshtë për të përgatitur një pjatë shumë të ngjashme me orizin por që gatuhet me petë makarona, një supë e mirë peshku që është më mirë shtëpi dhe ushqim deti i mirë. Një pjatë përrallore për t’u përgatitur për të gjithë familjen.

Fideu mund të përgatitet në disa mënyra, Ai pranon përbërës të ndryshëm, është shumë i ngjashëm me orizin. Fideuá është një merak i peshkatarit.

Edhe pse fideuá është tradicionale nga zona e Levante, kjo pjatë është e përhapur në të gjithë vendin. Isshtë bërë nga prodhimet e detit, gjithashtu mund të bëhet nga mishi, perimet, kërpudhat ...

Fideuá e Marikos
Author:
Lloji i recetës: Filluesit
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 400 gr petë të imëta të nº2
 • 1 sepje
 • 8-10 karkaleca deti
 • Një grusht midhje
 • 1 litër lëng mishi peshku
 • 2 thelpinj hudhre
 • 200 gr domate të shtypura
 • Një vërshim vaji
 • Kripë
 • Aioli
Preparación
 1. Për të përgatitur fideuá ushqim deti, së pari do të përgatisim petë.
 2. Ne nje paella vendosim 2 ose 3 luge vaj, shtojme petet dhe do ti thekim pak, do ti heqim dhe do ti leme menjane.
 3. Në të njëjtën paella vendosim edhe pak vaj, kaurdisim karkalecat, i nxjerrim dhe rezervojmë. Shtoni sepjet e prera në copa të vogla, kavardisini dhe vendosini në njërën anë të paella.
 4. Në njërën anë shtojmë hudhrën e grirë dhe domaten.
 5. E lëmë domaten të piqet pak dhe shtojmë petët, e mbulojmë me lëngun që do ta kemi nxehur më parë, shtojmë disa midhje, e lëmë derisa të konsumohet supa, disa minuta para se t’i vendosim karkalecat sipër. Kur të shohim që supa thahet, petë do të fillojë të rritet. Ne fikemi
 6. E lëmë të pushojë për 5 minuta dhe do ta shoqërojmë me aioli.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.