Faqet e mishit të viçit në salcën Porto

Faqet e mishit të viçit në salcë

Sot ju sjell një recetë për raste të veçanta. Eshte per faqet e mishit të viçit në salcën Porto. Isshtë një recetë shumë e shëndetshme që shoqërohet me një të mirë sallatë speciale Do të jetë një sekondë perfekte për këtë prag të Krishtlindjes.

Disa javë më parë, përmes twitter, ju pyeta se çfarë donit të hani këto Krishtlindje dhe shumica më përgjigjën se diçka që mund të ishte bërë një ditë më parë. Epo, këtu e keni këtë recetë për faqet, të lehtë dhe të thjeshtë.

Faqet e mishit të viçit të freskët

Faqet e mishit të viçit të freskët

Përbërësit (7 racione)

 • 1 kg. 600 gr të faqeve të mishit të viçit
 • 1 qepë të madhe
 • 100 gr piper i kuq
 • 3 zanahorias
 • 2 hudhra
 • 300 ml. verë porti
 • 1 lugë gjelle miell
 • vaj ulliri
 • kripë
 • piper
Shënim
Faqet e mishit të viçit mund të blihen të freskëta në çdo dyqan kasapi ose të ngrira (ato janë shumë të shijshme).

Faqet e viçit të sapo gatuar

përpunim

Në një tenxhere, kaurdisni qepën, specin, karrotën dhe hudhrën në zjarr mesatar dhe të ulët. Gjatë sautimit, prerë faqet në copa. Pasi të jetë pjekur, shtojmë faqet, miellin, kripën dhe piperin dhe e kaurdisim duke e kthyer në mënyrë që mishi të skuqet pak.

Kur ta kemi të pjekur, shtojmë verën dhe e lëmë të gatuhet për 2 orë në një tenxhere në zjarr të ulët, në mënyrë që të jenë shumë të butë.

Nëse e bëni në tavë kontrolloni që të mos mbarojë lëngu, në atë rast shtoni ujë ose verë siç e shihni. Nëse e bëni në një tenxhere, koha e gatimit do të jetë më e vogël (varet nga tenxherja) dhe me lëngun nga receta do të jetë e mjaftueshme.

Faqet e skuqura

Pasi të ketë mbaruar ne ndajmë perimet nga mishi. Shtë më mirë të vendosni perime të copëtuara trashë në mënyrë që të na kushtojë më pak ta ndajmë atë.

Salcë faqe mishi i viçit

Ne i kalojmë perimet dhe lëngun përmes blenderit.

Pllaka e faqeve të mishit të viçit

Ne e vendosëm përsëri së bashku dhe voila! Ne kemi pjatën tonë të faqet në salcën Porto.

Më shumë informacion - Sallatë frutash, Receta për Krishtlindje

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.