Faqet e derrit të pjekur

faqet e pjekura

Faqet është një mish shumë i butë dhe me lëng nga fytyra e derrit, është gjithashtu një mish i lirë  me të cilat mund të përgatisim pjata të ndryshme.

Sot propozoj Faqet e derrit të pjekur, ekziston një recetë për festa, me lëng, e butë dhe një pjatë shumë e plotë.

Faqet e derrit të pjekur
Author:
Lloji i recetës: i parë
Shërbime: 4
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 8 pads faqe
 • 3 patate
 • 3 Cebolla
 • 3 zanahorias
 • 3 tomates
 • 200 ml. verë e Bardhë
 • 4-5 thelpinj hudhre
 • majdanoz
 • Kripë
 • piper
 • vaj
Preparación
 1. Së pari do të ndezim furrën në 200º.
 2. Në një tepsi do të vendosim patatet e qëruara dhe të prera në feta 2 cm. të trasha, domatet në lagje, ne gjithashtu do të vendosim karota të prera në feta dhe qepë në lagje, ne do të vendosim gjithçka në tabaka duke formuar një bazë.
 3. Pastrojmë faqet nga dhjami, bëjmë disa prerje në formë kryqi për t'i bërë ato më të mira nga brenda dhe i rregullojmë.
 4. I vendosim sipër të gjitha perimeve që kemi vendosur në tepsi dhe i spërkasim me një reçel të mirë vaji dhe i pjekim për rreth 20 minuta.
 5. Ndërsa në një llaç presim hudhrën me majdanozin dhe shtojmë verën e bardhë. Rezervuam
 6. Pas kësaj kohe i nxjerrim nga furra dhe i spërkasim me hudhrën e grirë dhe verën dhe i fusim në furrë pak më poshtë në 180º.
 7. Do t’i lëmë edhe 40-50 minuta, do të varet nga madhësia e faqeve, do t’i kthejmë në mënyrë që të skuqen në të gjithë.
 8. Dhe ata do të jenë gati.
 9. Me perime të tilla si qepë, domate dhe karotë mund të përgatisim një salcë, marrim gjysmën e këtyre perimeve, vendosim pak ujë dhe e bluajmë, shijojmë kripë dhe nxehtësi.
 10. Ka mbetur një salcë shumë e mirë për të shoqëruar mishin së bashku me patatet dhe pjesën tjetër të perimeve.

Shkoni përpara dhe provoni mishin e viçit në salcë:

Faqet e mishit të viçit në salcë
Artikulli i lidhur:
Faqet e mishit të viçit në salcën Porto

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ann dijo

  Recetë shumë e mirë dhe e plotë