Dolli francez me verë të kuqe

Dolli francez me verë të kuqe, një ëmbëlsirë shumë e njohur që konsumohet gjatë Pashkëve. Torrijas konsiston në përfitimin e bukës nga disa ditë, kalimin e tyre përmes qumështit dhe vezës dhe skuqjen, ato janë shumë të mira dhe me lëng.

Ato tipike janë ato të qumështit dhe kanellës dhe gjithashtu ato të verës së kuqe. Tani ato bëhen në shumë mënyra dhe shije, por sido që të bëhen, torrijat janë shumë të mira dhe janë ideale për një ëmbëlsirë.

Dolli francez me verë të kuqe
Author:
Lloji i recetës: ëmbëlsirë
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • 1 copë bukë për torrijas (më mirë nga një ditë më parë)
 • 3-4 vezë
 • 1 lëvore limoni
 • 1 litër verë të kuqe
 • 1 shkop kanelle
 • 1-2 lugë kanellë të bluar
 • 250 gr e sheqerit
 • 1 gotë e vogël me ujë
 • 1 gotë e madhe me vaj luledielli
Preparación
 1. Për të bërë torrijat me verë të kuqe, së pari do të vendosim verën e kuqe të gatuhet me shkopin e kanellës, një copë lëvore limoni, 100 gr. sheqer dhe një gotë të vogël uji.
 2. Lëreni të gatuhet për rreth 15 minuta në nxehtësi mesatare të lartë, fikeni dhe lëreni të ftohet.
 3. Vendosim vezët në një pjatë të gjerë, në një tjetër vendosim verën e kuqe.
 4. Presim fetat e bukës me rreth 2 cm., I vendosim në verën e kuqe, i lëmë të thithin derisa të njomen mirë.
 5. Në një pjatë do të vendosim pjesën tjetër të sheqerit dhe pak pluhur kanelle.
 6. Vendosim një tigan me shumë vaj për t’u ngrohur, kur të fillojmë të skuqim torrijat.
 7. Ne do t'i heqim me kujdes nga vera, do t'i kalojmë përmes vezës dhe do t'i skuqim në tigan, t'i lëmë derisa të skuqen nga të dy anët.
 8. I nxjerrim, i vendosim në një pjatë ku do t’i kemi me letër kuzhine, në mënyrë që të thithin vajin.
 9. Pastaj i kalojmë nëpër sheqer dhe kanellë dhe do të jenë gati

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.