Cod Portugeze

Me encanta Portugali, dhe mbi të gjitha, ushqimin e tyre. Aty mund të shijoni merlucin më të shijshëm në botë. Çdo recetë për merlucin përgatitet si askush tjetër. Sot desha t'ju prezantoj këtë pjatë të Cod me speca, fantastike për vaktin tonë të Krishtlindje, që mund të jetë pjesë e një menuje të pasur të Krishtlindjeve ekonomike.

Për këtë recetë do të përdorim cod i shkrire. Mund ta shkripëzoni vetë ose të blini ijët tashmë në pikën e duhur të kripës (personalisht më pëlqejnë ato nga Mercadona). Nëse vendosni t'i shkripëzoni, do t'ju duhet të keni të paktën 48 orë, duke ndryshuar ujin. 3 herë dhe duke e mbajtur atë në frigorifer.

Kini kujdes, në recetë vështirë se do të përdorim kripë, sepse merluci është tashmë mjaft i kripur.

Ne do të çiftëzojmë merlucën tonë me disa patate të skuqura që do t'i përfundojmë duke i bërë në furrë. Dëshironi të dini se si ndjek kjo recetë?

Përbërësit (4p)

 • 4 fileto cod
 • 4 patate të vogla
 • Miell (për të mielluar merlucin)
 • 200 gr vaj për tiganisje
 • 1 lugë të madhe speci
 • 50 ml verë të bardhë
 • 50 ml ujë
 • një majë kripe
 • speca piquillo të prera në shirita

Preparación

Veryshtë shumë e rëndësishme që filetot e merlucit të jenë të thata. Për këtë mund t’i lëmë të kullojnë për disa orë dhe më pas t’i thajmë me letër kuzhine.

Presim patatet si për një omëletë dhe rezervojmë.

Vendosim 200 gr afërsisht vaj në një tigan dhe ngrohim të nxehtësi mesatare-e lartë.

Ne skuqim patatet derisa ato të jenë të arta dhe të freskëta dhe i vendosim në një pjatë të përshtatshme të furrës, spërkasim me një kripë (shumë pak) dhe rezervojmë.

Ne kalojmë ijët në miell dhe skuqim. Ne duam që ata të jenë të pjekur nga jashtë, por jo të bëhen nga brenda (ata do të përfundojnë gatimin në furrë). Do t’i kemi afërsisht Minuta 4 për secilën palë. I vendosim sipër patateve që kishim rezervuar.

Ne e filtrojmë vajin në një kavanoz dhe shtojmë 100 gr / ml (afërsisht gjysmë gote) në tigan. Ne nxehemi dhe fikim zjarrin. Ne hedhim speca dhe trazojeni mirë. Shtoni ujin dhe verën në tigan (të gjitha me zjarr tashmë të fikur) dhe trazojini mirë. Shtoni patatet dhe merlucin sipër. Vendosni shiritat e piperit piquillo sipër dhe midis patateve për shije.

Ne ngrohim furrën në º 170 (ngrohni lart e poshtë) dhe piqni merlucin për Minuta 15.

Ne shërbejmë menjëherë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.