Coca De llanda

Coca de llanda është një kokë tipike Valenciane, shumë e mirë për një mëngjes ose meze të lehtë. E njëjta recetë mund të bëhet me kos, ndryshon në varësi të zonës, por ato janë po aq të mira. Kur e provova më pëlqeu shumë, ata më dhanë këtë recetë dhe e vërteta është se ia vlen ta provosh.

Për këtë coca de llanda, qeskat e sodës përdoren në vend të pluhurit për pjekje, është super e butë, me lëng dhe spektakolare !!!

edhe Ju mund të ndryshoni lëvoren e limonit, nga zest portokalli, çfarë ju ka pëlqyer më shumë, ose që të mund të ndryshoni shijen e kokës.

Coca De llanda
Author:
Lloji i recetës: Desserts
Shërbime: 6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
 • Vezë 5
 • 2 gota sheqer (300 gr.)
 • 2 gota qumësht (400ml.)
 • 1 gotë vaj të butë ulliri (200ml.) Ose luledielli
 • 500 gr Nga mielli
 • 4 thasë me mjete ngritëse të dyfishta ose 1 thasë me pluhur pjekjeje
 • Zonja e limonit
 • Kanellë terren
 • 2 ose 3 lugë sheqer
Preparación
 1. Gjëja e parë që do të vendosim për të ngrohur furrën në 180º.
 2. Në një enë vendosim vezët, sheqerin dhe rrahim derisa të rritet në vëllim, pastaj shtojmë vajin, përziejmë, qumështin dhe lëkurën e limonit, i përziejmë përsëri mirë.
 3. Përfshijmë miellin, e sitim së pari dhe më pas do ta integrojmë pak nga pak, pasi të përzihet mielli shtojmë thasët me agjentë ngritës dhe i përziejmë.
 4. Në një tepsi e lyejmë me gjalpë dhe e lyejmë me letër të yndyrës, hedhim përzierjen e kokës në kallëp.
 5. Ne do ta spërkasim të gjithë sipërfaqen e brumit me sheqer dhe kanellë.
 6. Ne do ta fusim në furrë, pas 30 minutash do të shpojmë me një kruese dhëmbësh, nëse del e thatë do të jetë gati, nëse jo do ta lëmë edhe disa minuta ose derisa të jetë gati, ndryshon sipas furrë
 7. Lëreni të ftohet dhe do të jetë gati.
 8. Isshtë një prerje e shkëlqyeshme dhe është shumë e pasur.
 9. Perfitoj!!

Duke vazhduar me kokat mesdhetare, shijoni këtë recetë:

Koka mesdhetare
Artikulli i lidhur:
Coca Mesdhetare, një recetë e shëndetshme për të gjithë familjen

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manu Collados dijo

  Mirëmëngjesi Montse:
  Kjo kokë ka një pamje spektakolare, dhe të gjitha gjërat që kam parë edhe në blog, sa e shijshme !!!!
  Doja të provoja ta bëja koka, por .... çfarë masash ka myku? Nuk di si të llogaris shumë mirë.
  Do të vlerësoja shumë nëse mund të më përgjigjeshit.
  Shume puthje
  Falënderim

  1.    Katia Jimenez dijo

   Delicioooooosa dhe kaq lehtë. Kjo ka qenë ëmbëlsira e parë që bija ime ha ... ato të mëparshmet që nuk i pëlqyen. Faleminderit!

   1.    Carmen dijo

    Për shkak se bie, del bukur, por kur ftohet, nuk ndihet sfungjer?

  2.    Carlos dijo

   Receta është shumë e mirë, unë e kam bërë dhe është shumë e mirë, shumë faleminderit

 2.   Manu Collados dijo

  Përshëndetje, nuk e di nëse po e bëj gabim, ju kam shkruar sepse koksi juaj më duket spektakolar dhe doja ta bëja.
  Dhe ju pyeta matjet e mykut ...
  Duket se nuk ju kam dërguar saktë komentin e mëparshëm .... Do të provoj përsëri.
  Më pëlqen shumë ky blog
  Puthje dhe faleminderit

 3.   Eva Maria Martinez Monraval dijo

  Nuk e kam ngrënë për një kohë të gjatë (erdha të punoj në Sevilje)
  Por nëna dhe gjyshja ime e bënin atë shpesh dhe ishte e shijshme
  Ata e bënë atë në një Llanda që është si një kallëp drejtkëndor rreth 40 cm i gjatë me 30 i gjerë dhe rreth 6-7 cm i lartë në të gjithë rajonin tim. Unë nuk pashë një kallëp tjetër, vetëm në filma dhe libra, përveç një që ishte rrethor 20 cm me diametër më të ulët dhe rreth 30-35 cm më të lartë që ishte për «kekun me bajame» për raste të veçanta
  Unë mund ta gjej recetën, por nuk mund ta garantoj (ishte kaq mirë)
  Nuk e di nëse do të gjeni një Llanda nga e kaluara por mund ta provoni me një kallëp të cekët drejtkëndëshe.

 4.   Ann dijo

  Unë e kam provuar ta bëj me Royal dhe nuk po marr gëzofin që kam provuar më parë.
  Kur e keni fjalën për 4 zarfe dyshe, janë gjithsej 8 zarfë?

  Falënderim

 5.   paqui dijo

  është shumë e mirë, shumë me gëzof

 6.   Clara dijo

  Cilat janë përmasat e llandas që bëni koka? Duket e shijshme, faleminderit.