Byrek galikisht me midhje

Byrek galikisht me midhje

Empanadat janë një nga pjatat e mia të preferuara. Këto janë shumë i shkathët meqenëse ato mund të mbushen me çdo ushqim që duam. Përveç kësaj, ato mund të hahen të nxehta, të ngrohta ose të ftohta, duke i bërë ato një rostiçeri shumë të shijshëm.

Kjo byrek është e mbushur posaçërisht me midhje, e cila është shumë tipike në provincën e Galicës, ku gjendet përqendrimi më i lartë i butakëve të midhjeve. Shtë një pjatë shumë e mirë dhe e shëndetshme për të gjithë familjen.

Përbërësit

 • 2 thelpinj hudhre.
 • 1 spec jeshil
 • 1 qepë.
 • Domate të skuqura.
 • 1 kg midhje.
 • Ujë
 • Dafina.
 • Verë e Bardhë.
 • Kokrra speci.
 • Vezë e rrahur (për të pikturuar byrekun).

Për masa:

 • 500 g miell.
 • 160 ml ujë
 • 1 vezë.
 • 300 ml vaj ulliri.
 • Kripë.

Preparación

Para së gjithash, ne do të fillojmë me brumë byrek. Për ta bërë këtë, në një tas do të përziejmë miellin me kripë, do të bëjmë një vrimë në të cilën do të prezantojmë vezën dhe vajin. Do të gatuajmë mirë derisa të marrim një brumë homogjen. Mbulojeni me mbështjellës plastik dhe lëreni të pushojë në temperaturë dhome.

Atëherë ne do të bëjmë mbushje. Ne do ta presim qepën imët, përveç hudhrës dhe specit jeshil. Ne do ta bëjmë këtë në një tigan me vaj të nxehtë, dhe kur të bëhet, ne do të kullojmë vajin e tepërt në një sitë.

Nga ana tjetër, ne do të gatuajmë midhje me avull me një majë uji, një gotë verë, gjethen e dafinës dhe specin e zi. Kur të jenë të hapura, e heqim nga zjarri dhe do t’i heqim midhjet nga lëvozhgat e tyre.

pastaj, brumin do ta ndajmë në dy gjysma dhe ne do t'i përhapim ato në një sipërfaqe të sheshtë. Në njërën prej tyre do të vendosim një shi të mirë domate të skuqur që do të përhapim, do të vendosim sipër qepën, hudhrën dhe specin dhe gjithashtu midhjet e alternuara.

Në fund, do të mbulojmë me pjesën tjetër të brumit të shtrirë dhe do të mbyllim skajet duke i palosur. Ne do të pikturojmë me vezë të rrahur dhe do të futemi në furrë (tashmë të nxehtë) në 180ºC rreth 40 minuta.

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Byrek galikisht me midhje

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 375

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.