Biryani i pulës, një pjatë tradicionale e kuzhinës indiane dhe pakistaneze

Biryani i pulës

Unë jam një adhurues i erëzave, rrallë ndodh që ato të mungojnë në tryezën time, kështu që nuk mund t'i rezistoja idesë për të përgatitur këtë pjatë me oriz nga. kuzhina indiane dhe pakistanez kur e pashë. Ai Biryani i pulës Më hyri në sy dhe më pushtoi me aromat e tij.

Biryani është një pjatë me oriz e bërë me një përzierje erëzash si dhe oriz basmati, mish, disa perime dhe kos. Më tradicionalja është mishi i qengjit por në shtëpi e kemi bërë me pulë sepse na është dukur më i aksesueshëm. Dhe është një pjatë me shumë përbërës për ta komplikuar më shumë.

Po, lista e përbërësve është e madhe, por gjysma e tyre janë hapësira dhe siç e kam përmendur tashmë, është një pjatë shumë pikante. Është e lehtë për t'u përgatitur, por jo e shpejtë duke qene se fillimisht duhet te marinoni mishin, me pas te gatuani orizin dhe me pas te montoni gjellen per ta zier ne avull per disa minuta. Shkoni përpara dhe gatuajeni këtë Biryani të pulës!

Receta

Biryani i pulës, një pjatë tradicionale e kuzhinës indiane dhe pakistaneze
Chicken Biryani është një pjatë tradicionale e kuzhinës indiane dhe pakistaneze. Një pjatë me oriz shumë pikante që do t'ju fitojë.
Author:
Lloji i recetës: Oriz
Shërbime: 5-6
Koha e Përgatitjes: 
Koha e GATIMIT: 
Koha totale: 
Përbërësit
Për orizin
 • 600 gr oriz basmati
 • 1 lugë çaji fara qimnoni
 • 2 gjethe dafine
 • 7 thonj
 • Stick shkop kanelle
 • 5 fara kardamom
 • 1 lugë gjelle gjalpë të kulluar
 • 2 lugë çaji kripë përafërsisht
Për mishin:
 • Një pulë e prerë në feta pa lëkurë
 • 3 lugë pastë xhenxhefil-hudhër (50% hudhër, 50% xhenxhefil)
 • 1 kos grek natyral pa sheqer
 • 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë
 • 2 lugë çaji qimnon të bluar
 • 2 lugë çaji pluhur koriandër
 • 2 lugë çaji pluhur djegës
 • Oon lugë çaji arrëmyshk
 • Kripë për shije
 • Vaj ulliri
 • 1 qepë e madhe e julienuar
+ Erëza
 • 2 gjethe dafine
 • 6 fara kardamom jeshile
 • Stick shkop kanelle
 • 5 thonj
 • 8 kokrra piperi të zi
 • Anise me 1 yje
shoqërim
 • 1 qepë në Julien
 • 2 patate të qëruara të ziera mesatare
 • Disa gjethe mente të grira
 • 2 lugë gjalpë
Preparación
Përgatisim pulën
 1. Fillojmë duke vendosur copat e pulës, pastën e hudhrës dhe xhenxhefilit, kosin, erëzat pluhur dhe kripën në një enë të madhe. Më pas, shtoni pak vaj dhe përzieni gjithçka me dorën tuaj në mënyrë që mishi të jetë i ngopur mirë erëzave dhe kosit dhe lëreni të marinohen në frigorifer gjatë gjithë natës.
 2. Ne mengjes, ngrohni 4 lugë vaj mbi nxehtësi mesatare në një tavë të madhe dhe sapo të nxehet shtoni erëzat (gjethe dafine, kardamom, piper i zi, kanellë, karafil dhe anise) dhe qepën e grirë.
 3. Kur qepa është marrë pak e artë shtoni pulën e marinuar, përzieni dhe gatuajeni katër minuta mbi nxehtësinë mesatare-të lartë.
 4. Më pas ulni zjarrin, mbuloni tiganin dhe gatuaj pulën në zjarr të ulët deri në tender. Më pas fikim zjarrin dhe përgatisim orizin.
Ne gatuajmë orizin
 1. Lajmë orizin nën rubinet me ujë të ftohtë dhe e lëmë të njomet për 15 minuta. Më pas e kullojmë.
 2. Ne ngrohim shumë ujë në një tavë ose tenxhere në zjarr të fortë dhe shtoni gjethen e dafinës, qimnonin, karafilin, kanellën, kardamonin dhe gjalpin.
 3. kur fillon të ziejë shtoni orizin dhe kripën. Përziejeni dhe gatuajeni orizin për gjashtë minuta ose derisa pothuajse të jetë gati.
 4. E heqim nga zjarri, kullojeni orizin dhe e lëmë të pushojë që të humbasë ujin.
mbaruam pjatën
 1. Në një tigan skuqim një qepë julienne prerë mesatare. Duhet të jetë krokante dhe e artë.
 2. Tani montojmë pjatën për gatimin e fundit. Për këtë marrim një tenxhere me fund të trashë dhe lyejmë me gjalpë.
 3. Vendosim një shtresë orizi në fund të tenxheres dhe mbi këtë mishin, pak qepë të skuqur, patatet dhe nenexhikun.
 4. Më pas shtojmë një shtresë të dytë orizi në mënyrë që të mbulojë të gjithë mishin dhe spërkatni pjesën tjetër të qepës të skuqura.
 5. i fundit përhapni gjalpin e shkrirë lart.
 6. E mbulojmë tenxheren shumë mirë me leter alumini dhe sipër i vendosim kapakun e tenxheres.
 7. Gatuani në zjarr mesatar për 5 minuta ose derisa të formohet avulli brenda dhe më pas zvogëloni atë në minimum dhe gatuajmë edhe 35 minuta të tjera.
 8. Lëreni të pushojë për 10 minuta dhe shijoni Chicken Biryani.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.