Banane me portokall, ëmbëlsirë afrodiziake

Banane me portokall

Ne do të fillojmë javën me diçka të ëmbël, shumë e lehtë për t’u bërë, i shpejtë, që përfshin fruta dhe ka një prekje shumë ekzotike. Sikur të mos mjaftonte, prezantimi i tij është dhjetë dhe me të mund të jemi si mbretër në darkat familjare ose me miqtë. Çfarë mund të kërkojmë më shumë?

Mundësitë për këtë ëmbëlsirë të thjeshtë janë të pafundme. Këtu janë disa raste kur mund ta ofroni:

 • Në një darkë romantike. A e dini se kanella është afrodiziak?
 • Në një drekë elegancë. Shërbejeni atë në pjata të bardha dhe katrore, vendosni dy copa banane në një pozicion shumë të bukur dhe dekorojeni pjatën me salcën e portokallit, pak kanellë, gjallëri portokalli apo edhe pak kokos.
 • Kur në drekë ose darkë ka fëmijë që nuk hanë fruta. Shërbejeni atë në gota të prera në copa të vogla, mbushni gotën me salcë deri në gjysmë dhe dekorojeni me krem. Ju do të shihni se si ato zhduken!

Përbërësit

 • 4 banane
 • Lëngu i një portokalli
 • 2 lugë sheqer
 • Një lugë çaji kanellë
 • 10g gjalpë

përpunim

Shkrini gjalpin në një tigan, prisni bananet në mënyrën që ju pëlqen më shumë dhe skuqini ato për një minutë në të dy anët. Hiqini nga zjarri dhe vendosini në pjatën ku do t’i shërbeni. Pastaj në një tenxhere shtoni lëngun e portokallit, sheqerin dhe kanellën, gatuajini gjithçka për disa minuta, derisa salca të fillojë të ketë një farë qëndrueshmërie.

Kur të jetë gati, hidhni delli me salcën dhe kaq. Këtë herë i zbukurova me lëvoren e portokallit, herë të tjera kam spërkatur arrë kokosi. Sido që të jetë, është gjithmonë një sukses. Bëni oreks dhe fillim të mbarë të javës!

Më shumë informacion - Mëngjes romantik me dolli të shijshëm francez

 

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Banane me portokall

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 400

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aishe Luna Mora dijo

  përveç që është i pasur dhe i shpejtë ,,, super i lehtë ,, uhmmmmmmmm

 2.   majfe dijo

  Dhe me një spërkatje të Grand Marnier, më mirë se më mirë!