10 recetat më tradicionale me fuet

receta me fuet

Fuet është një nga përzgjedhjet e krijuara për t'i dhënë jetë salsiçeve tona. i lindur si një produkt i krijuar në Katalonjë dhe zakonisht konsumohet i papërpunuar. Ai përbëhet nga një mbështjellës i bardhë natyral i zorrëve ose të një cilësie inferiore dhe artificiale që kryen të njëjtin funksion dhe mund të hahet.

Është salsiçe dhe si e tillë duhet ta hani me kombinimin e salsiçeve të tjera ose vetëm. Por për shkak të kërkesës së madhe për receta dhe pjata në gastronominë tonë, mund të zgjidhen për receta të panumërta që mund të japë cilësi të madhe në tryezë. Midis këtyre ideve do t'i numërojmë në rreshtat e mëposhtëm, në mënyrë që të aplikoni fuet si përbërës kryesor ose si kombinim në shumë nga gatimet tradicionale.

Origjina e fuetit dhe si është bërë

receta me fuet

Origjina e saj daton më shumë se 5.000 vjet më parë pasi duket në indikacione të shumta se mund të përdoret për të bërë këtë sallam të veçantë. Megjithatë, ajo shfaqet në librat e recetave nga epoka barok dhe ku origjina e saj është vendosur në Kataloni. Përpunimi i tij është i njëjtë me atë që njohim sot, me trashësinë e tij të veçantë dhe në format të rrumbullakët. Mund të diferencohet vetëm pjesërisht nga lloji i mishit të përdorur, procesi i fermentimit ose erëzat e përdorura.

Si prodhohet dhe nga cila pjesë e derrit vjen?

Mishi i fuetit bëhet me mish derri dhe proshutë të grirë. Gjithashtu, i shtohet piper i zi dhe erëza të tjera, me një shtresë të mbushur nga zorra e hollë e derrit. E gjithë kjo do të lihet të piqet për pak kohë që të ndodhë shërimi i saj. Myku që shfaqet rreth procesit shkaktohet nga bakteret peinicillium nalgiovense, qëllimi i të cilit është të mbrojë mishin dhe parandalojnë rritjen e baktereve të dëmshme.

Lëkura e fuetit përbëhet nga shumë zorrët e kafshëve, kështu që ju mund të hani gjithçka së bashku pa asnjë problem. Ngjyra e bardhë që shfaqet rreth saj është për shkak të procesi i fermentimit dhe kërpudhat që shfaqen. Prania e tij dhe forma e fermentimit ndihmojnë në një masë të madhe për të përmirësuar cilësinë dhe shijen e produktit përfundimtar. Sa për shënim, fueti që gjejmë në supermarkete zakonisht bëhet me lëkurë sintetike, në këtë rast nuk rekomandohet konsumimi i tij, por mund të hahet së bashku me vetë sallamin.

Cili është ndryshimi midis fuet dhe salchichón?

Në përgjithësi sallami dhe fuet janë bërë me të njëjtat përbërës, por me disa dallime të vogla. Sallami Isshtë i përbërë nga mish derri pa dhjamë, me shumë më tepër kokrra piper të zi dhe disa erëza si arrëmyshk ose karafil. Është gjithashtu i mbështjellë me shtresë derri, por forma e tij është ajo që e veçon.

Sallami është më i madh, më i trashë dhe më i gjatë. Përballë fuet çfarë është shumë më i ngushtë dhe ka një gjatësi shumë më të shkurtër. Për shkak të trashësisë së të dy pjesëve, duhet vlerësuar se lloji i shërimit nuk do të jetë i njëjtë.

10 receta tradicionale të bëra me fuet

dolli me recetë fuet

Ne detajojmë disa nga idetë në mënyrë që ju të përgatisni me fuet dhe me garanci totale, shumë nga recetat tradicionale që ne njohim.

 1. Fuet për të përgatitur mbushje

Kur na duhet të mbushim copa të mëdha si pula, gjela apo mish si p.sh. ijë apo fileto, Fuet mund të përfshihet në mbushje. Mund të përdoret si alternativë ose shoqëruese e mishit të grirë, mishit të sallamit ose zëvendësues i proshutës Serrano.

 1. Fuet Tartare me domate Qershi

Kjo recetë Është shumë e thjeshtë. duhet i presim shumë mirë të gjithë përbërësit dhe i përziejmë mirë në një bukë të thekur me kore. Përbërësit: 1 fuet, 8 domate qershi, 1 qepë të vogël, 1 lugë çaji kaperi, 1 lugë çaji mustardë, 1 lugë çaji salcë Perrins dhe EVOO sipas shijes.

 1. Në tost ose kanape

Në një bukë të thekur të vogël ose të madhe do të vendosim një bazë domate dhe sipër disa kubikë të vegjël Fuet. Shtojmë sërish djathë mocarela të grirë, djathë gjysëm të përpunuar ose të tipit camembert. Rezultati është spektakolar, pasi, nëse e pjekim au gratin, djathi do ta transmetojë shumë më mirë atë kombinim shijesh.

 1. Pica të çdo shije me Fuet

Përgatisni picën tradicionale me bazë domateje dhe djathë mocarela të grirë sipër. Shtoni përbërësit që dëshironi dhe kjo mund të shkojë në mënyrë perfekte me Fuet. Praktikisht ideja origjinale e picës është një tjetër nga recetat që kombinohen me çdo përbërës.

 1. Makarona ose spageti me mish viçi dhe domate

Makaronat i përgatisim si zakonisht. Në salcë ose bazë domate mundemi skuqni pak qepë dhe shtoni futen në copa shumë të vogla. Në thelb do të ishte një zëvendësues ideal për hash tradicional chorizo.

 1. Kroketa të mbushura me fuet

Duhet pranuar se kroketat pranoni pothuajse çdo lloj mbushjeje. Dhe nuk mund të mungojë që do të mund të bëjmë disa kroketa ku të zëvendësojmë proshutën tradicionale Serrano. fuet tradicionale. Është në fakt një mënyrë tjetër më e butë për të ndryshuar shijet.

 1. Omëletë me patate me Fuet

Po në lidhje me omëletën tradicionale të patates? Ne kemi kombinuar praktikisht gjithçka me patatet e pjekura, që nga perimet, çdo sallam apo djathë blu. Epo, nuk mund të mos shtojmë disa copa të vogla Fuet.

 1. Vezë të thyera me Fuet

Skuqim patatet e prera në shirita të gjatë dhe lërini mënjanë në një pjatë. I skuqim në të njëjtin vaj disa vezë, por vetëm duke e bërë të bardhën e saj dhe duke e lënë të verdhën e paprekur. Sipër patateve vendosim vezët dhe i thyejmë me pirun dhe lugë. Shërbejmë të shoqëruar me feta Fuet.

 1. Sallatë me Fuet

Mund të bëjmë një sallatë me lakër marule, marule qengji dhe rukola. Do të shtojmë domate qershi, qepë të freskët dhe disa taco fuet. Një sallatë pranon pothuajse gjithçka, kështu që mund të shtoni shumë përbërës të tjerë sipas dëshirës tuaj.

 1. Kafshimet e Fuetit me ullinj

I saj ashtu si kiflet e kripura. Përbërësit: 100 gr ullinj pa koriza, 160 gr fute, 350 gr miell gruri, 2 vezë, 200 gr kos natyral, 50 ml vaj ulliri, 1 qeskë pluhur pjekjeje, 100 gr djathë të grirë, kripë dhe 1 lugë çaji të rigonit.

Përgatitja: Përziejmë vezët, vajin dhe kosin. Përfshijmë pjesën tjetër të përbërësve të grirë shumë mirë, miellin, majanë, kripën dhe rigonin. E vendosim në kallëpe të përshtatshme për kifle dhe Piqeni për 20 minuta në 175°.

 

 

 

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.