Celiacs: ëmbëlsira pa yndyrë pa gluten

Ne do të bëjmë një recetë të thjeshtë për ëmbëlsira me yndyrë në mënyrë që të gjithë celiakët të mund të shijojnë pa privim me mëngjesin ose një meze të lehtë të përbërë nga përbërës krejtësisht të përshtatshëm dhe pa gluten.

Përbërësit:

1 kilogram miell pa gluten
20 gramë kripë të trashë
40 g ekstrakt malt
uji, sasia e nevojshme
400 g yndyrë viçi

Përgatitja:

Në një sipërfaqe të pastër dhe të thatë, vendosni miellin pa gluten dhe formoni një kurorë. Pastaj shtoni pjesën tjetër të përbërësve dhe gatuajini derisa të merrni një brumë të qëndrueshëm.

Më pas, hapni brumin, prisni medaljone të vogla dhe vendosini në një pjatë të lyer me gjalpë dhe i lini të pushojnë për disa minuta. Në fund, gatuajini ëmbëlsirat në furrë në nxehtësi mesatare për afërsisht 20 minuta. Hiqini dhe lërini të ftohen para se t’i konsumoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   zambak dijo

  ATA Q W SHKRUAI RECETN P FORR AKmbëlsira të dhjamit për CELIACS NUK E DI K EKSPERTIMI I MALTA MSHT BR ME BARGIN OJOOOO K SELIACET NUK MUND T CON KONSUMONI

 2.   Pao dijo

  Malta jo !!!!!