Tortë karrote me krem ​​djathi

Unë kisha dashur të gjej Recetë për ëmbëlsira karrote perfekt Kjo tortë karrote me një qëndrueshmëri më të trashë se një tortë tradicionale dhe e ngjashme me një sfungjer për nga përgatitja e saj, më ka pushtuar mua dhe është gjithashtu e lehtë për t’u bërë!

Kjo ëmbëlsirë e ëmbël mund të shërbehet vetë ose me një lloj lustër. Në këtë rast kam përdorur një ngrica e djathit si për të mbushur tortën ashtu edhe për ta mbuluar. Unë e bëra atë në një mënyrë të thjeshtë, por ju mund të provoni pak më shumë në prezantim, duke shtuar më shumë shtresa të tortës me sfungjer ose duke e zbukuruar atë me disa fruta të thata.

Përbërësit

Tortë karrote me krem ​​djathi

Për 8 persona:

 • 300 g miell gruri
 • 150 g Sheqer i bardhe
 • 100 g sheqer kafe
 • 230 ml. vaj luledielli
 • Vezë 4
 • 2 tsp pluhur pjekje
 • 2 lugë sodë buke
 • 1 lugë kanellë të bluar
 • 1/2 lugë kripë
 • 250 g karrota e integruar (e papërpunuar)
 • 50 g arra të copëtuara
 • 50 g rrush i thatë

Për kremrat e djathit:

 • 250 g Djathë Filadelfia
 • 55 g e gjalpit
 • 250 g Krem ëmbëlsirash
 • 1 tsp ekstrakt vanilje

Tortë karrote me krem ​​djathi

përpunim

Nxehim furrën në 180ºC.

Ne filluam duke shoshitur miellin, maja, bikarbonat dhe kanellë.

Në një tas tjetër i rrahim vezët me sheqerin derisa të dyfishohen në vëllim. Shtoni vajin dhe vazhdoni rrahjen derisa gjithçka të integrohet mirë.

Pastaj ne integrojmë përbërësit, të situr butë, me ndihmën e një lugë druri. Në fund shtojmë karrota e grire, arrat dhe rrushin e thatë dhe përzieni derisa gjithçka të integrohet mirë.

Mbuloni pjesën e poshtme të mykut me letër pergamene, lyejeni anët dhe derdhni brumin. Ne e prezantojmë atë në furrë rreth 1 orë ose derisa thika të dalë e pastër. Mund ta bëni kështu ose të ndani brumin dhe të bëni dy ëmbëlsira (mbani në mend se atëherë koha e pjekjes do të jetë afërsisht gjysma).

Ndërsa ne e pjekim tortën ne përgatisim kremrat. Për ta bërë këtë, rrahni gjalpin për disa minuta në temperaturën e dhomës, pastaj shtoni djathin dhe ekstraktin e vaniljes. Vazhdojmë të rrahim ndërsa shtojmë sheqerin në krem ​​derisa të arrijmë një masë homogjene. Ne e rezervojmë atë në frigorifer.

Pasi të përgatitet torta, i lëmë të ftohen, ne zbërthejmë dhe hapemi në gjysmë.

Justshtë vetëm rreth ndërtoni tortën. Vendosim shtresën e parë të tortës së sfungjerit në pjatë dhe e mbulojmë me kremin. Ne vendosim shtresën e dytë dhe mbulojmë të gjithë tortën me krem ​​me ndihmën e një shpatull. Ne e mbajmë në frigorifer derisa ta konsumojmë. Isshtë shumë më e pasur nga një ditë në tjetrën!

Notas

Nëse dëshironi të jetë më spektakolare, përgatitni dy ëmbëlsira me brumin e treguar dhe hapini të dy në gjysmë. Në atë mënyrë do të keni një të tillë torta me ngjyra katërkatëshe. Mbushni secilin dysheme me ngrica dhe vizatoni disa detaje në zonën e sipërme me qesen e ëmbëlsirave.

Si të bëni shkrirjen e djathit pa gjalpë

Frostimi i djathit pa gjalpë

Nëse për ndonjë arsye nuk doni ose nuk mund ta përdorni gjalpin, mos u shqetësoni. Sepse në një çështje recetash, ne gjithmonë mund të ndryshojmë përbërësin e çuditshëm për të bërë të njëjtat pjata dhe për të gjithë familjen. Kjo është arsyeja pse nëse doni ta dini si të bëni krem ​​djathi pa gjalpë, ne ju tregojmë.

Përbërësit

 • 250 gr Krem djathi
 • 350 ml. krem pana
 • 200 gr sheqer krem
 • një lugë çaji vanilje

Preparación

Frostimi për tortë sfungjeri

Ju do të duhet të rrahni kremin, me sheqerin dhe vaniljen. Gjithmonë mbani mend se sa më e ftohtë të jetë kremi, aq më mirë rezultati nuk do të japë për recetën. Kur ato të integrohen mirë, do të jetë koha për të shtuar djathin krem. Përsëri, do të duhet të vazhdoni të rrahni derisa të merrni një   qëndrueshmëri mjaft kremoze. Thatshtë kaq e thjeshtë dhe pa gjalpë! Në këtë rast, ne kemi zgjedhur kremin e rrahjes ose të njohur gjithashtu si krem qumështi.

Nga ana tjetër, nëse doni t’i jepni një aromë djathi pak më intensive, mund të shtoni 250 gr. e djathi mascarpone, përveç përbërësve të njëjtë që kemi përmendur më lart. Nëse ju ka mbetur ndonjë, mund ta ruani në një enë të mbyllur në frigorifer. Pa dyshim, është një tjetër mundësi më e shijshme dhe për adhuruesit e djathit. Tani ju mund të, të dy me një ose një recetë tjetër, të dekoroni filxhanët tuaj ose të bëni një mbushje më të shijshme për ëmbëlsirat tuaja. Ju jeni të sigurt që do të keni sukses!

Nëse ju pëlqeu, ja një recetë tjetër, për qumështor me karota dhe proshutë:

Tortë me karrota dhe djathë
Artikulli i lidhur:
Tortë me karotë dhe djathë, një përzierje e hollë e aromave

Më shumë informacion në lidhje me recetë

Tortë karrote me krem ​​djathi

Koha e përgatitjes

Koha e GATIMIT

Koha totale

Kilokalori për racion 390

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lupita dijo

  Unë do të doja që ata të jepnin matjet në 1 filxhan 1/2 filxhan etj, etj. Për njerëzit që nuk kanë një peshore, torta me karotë është një nga falënderimet e mia të preferuara

 2.   Carmen dijo

  Faleminderit shume! Sapo e bëra tortën dhe ishte shumë e shijshme.

  1.    Maria vazquez dijo

   Më vjen mirë që ju pëlqeu Carmen!

  2.    Prapë dijo

   Përshëndetje .. një orë nuk është shumë e gjatë për ta bërë këtë tortë? Faleminderit paraprakisht

   1.    Maria vazquez dijo

    Secila furrë është e ndryshme, por nëse jeni mësuar ta përdorni, me siguri e dini mirë tuajin. Në timen, i cili është i moshuar, për shembull, gjërat zgjasin gjithmonë 10-15 minuta më shumë sesa tregojnë recetat që lexoj. Ose kjo ose unë duhet ta ngre temperaturën. Ideali është gjithmonë të monitoroni pas 35 minutash.

 3.   Diego dijo

  Kjo tortë ka qenë një sukses i madh. Kjo e shijshme, me lëng dhe aromë. Faleminderit shumë për recetën. Të gjitha të mirat

  1.    Maria vazquez dijo

   Faleminderit Diego. Me vjen mire qe ju pelqeu. Oneshtë një nga të preferuarat e mia dhe është relativisht e lehtë ta bësh gjithashtu.

 4.   Maria fernandez dijo

  Si të përgatitni kremin e djathit krem!

 5.   lilian dijo

  faleminderit për këtë recetë të shijshme, ju të gjithë më pëlqeni