Celiacs: bonbona çokollate pa gluten

Bonbonat e çokollatës që do të përgatisim sot është një recetë e thjeshtë për t’u bërë, duke qenë një ushqim me një shije të shijshme për të shijuar të gjithë ata që vuajnë nga sëmundja celiake dhe për këtë arsye pa gluten.

Përbërësit:

12 shirita çokollate (të përshtatshme për celiakët)
200 gram oriz krokante (pa gluten)
5 lugë sheqer
10 lugë qumësht të skremuar
4 lugë dulce de leche (e përshtatshme për celiakët)

Përgatitja:

Vendosni shufrat e përshtatshme të çokollatës në një tenxhere së bashku me qumështin dhe dulce de leche dhe shkrijeni ato në zjarr të ngadaltë. Kur të jenë shkrirë plotësisht shtoni orizin krokante, sheqerin dhe përziejeni shumë mirë.

Hidhni përzierjen e përgatitur në pjesë të vogla, me ndihmën e një lugë çaji, në rreshta dhe pastaj rregulloni ato në një tabaka. Merrni ato të ftohen në frigorifer për disa orë para se t’i konsumoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Noelia dijo

  Përshëndetje, ju bëj një pyetje, cila është çokollata e përshtatshme për celiakët? jo vetem kush ?? Bleva çokollatë filxhani të markës Aguila dhe nuk thotë se është pa gluten dhe as nuk ka shenjën që i dallon, e dini nëse është i përshtatshëm për celiakët? Dhe një pyetje tjetër, a duhet që orizi i freskët të ketë një proces të veçantë për të qenë i përshtatshëm apo mund të jetë dikush, dhe ku ta gjej? ne dietetike? dhe e njëjta pyetje për dulce de leche.

  Faleminderit shumë, Noelia.