Рататуј со тофу на коцки со пиперка

Рататуј со тофу на коцки со пиперка

Рататуј отсекогаш ми се чинеше како едно од одличните јадења на нашата гастрономија. Секогаш ми се допаѓа, дури и во текот на летото. Се разбира, изборот на најкул денови за да не се задушите претерано со температурата и пикантноста. Бидејќи овој рататуј со тофу на коцки со пиперка е малку зачинет, но тоа го прави.

Здраво и целосно јадење, ова е рататуј со коцки тофу што го предлагам денес. Основата одговара на онаа на традиционалниот пиштол; Во него можете да најдете кромид, зелен пипер, тиквички, патлиџан, домат и некоја сопствена лиценца како моркови. И овој рецепт е совршен за да ги искористите предностите од остатоците од зеленчук што ги имаме во фрижидерот.

Рецептот е завршен со неколку коцки тофу маринирани со лук и црвен пипер. Ако тофуто ви изгледа здодевно, тоа е затоа што с you уште не сте се обиделе да го маринирате, пробајте! Подоцна, ако не ви се допаѓа, можете во иднина да го замените со темпе, пилешко или крцкави наут.

Рецептот

Рататуј со тофу на коцки со пиперка
Рататуј со маринирани коцки тофу е здраво и целосно јадење. Совршена алтернатива за да служите и на ручек и на вечера.
Автор:
Тип рецепт: Verduras
Состојки
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 Cebolla
 • 1 зелена пиперка
 • Моркови 2
 • 2 пиперки од кајаен
 • 1 голема тиквичка
 • 1 средно модар патлиџан
 • 2 многу зрели домати
 • 1 лажица сос од домати
 • Сол и свежо мелен црн пипер
За тофу
 • 400 гр. коцки тофу
 • 300 мл. на вода
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • 1 лажичка лук во прав
 • Сол и бибер по вкус
 • ½ лажичка оригано
 • 2 лажици екстра девствено маслиново масло
 • 1 лажица соја сос
Подготовка
 1. Ние го исекуваме кромидот, пиперката и морковот на парчиња и пржете ги во тенџере со двете лажици масло и пиперките од кајана 5 минути.
 2. Ние го искористиме тоа време за исечете коцки и тиквички и модар патлиџан излупени и потоа ги додаваме во тепсија. Зачинете и варете 10 минути на средна топлина, мешајќи од време на време.
 3. Кога овој зеленчук е мек, отстранете ги пиперките и додадете го исечканиот домат и пржениот домат, гответе го целиот уште 10 минути, а потоа платете го огнот и резервирајте.
 4. Додека рататуј готви го подготвуваме тофуто. За да го направите ова, во тава ги ставаме водата, зачините и тофуто исечкани на коцки. Откако ќе завршите, загрејте на средна топлина, покријте и оставете го тофутот да се готви 8 минути. Потоа, откриваме и готвиме уште пет минути или додека водата не испари.
 5. Откако ќе испари, го истураме маслото и пржете 8 минути, така што тофу кафеаво.
 6. Да се ​​заврши додадете го сосот од соја, измешајте и варете ја целата уште 2 минути.
 7. За да уживаме во овој рататуј со маринирани коцки тофу, ќе треба само да измешаме с everything.

 

 

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.