Mostachones de Utrera, традиционално слатко

Мостахон од Утрера

На макаруни од Утрера Тие се типично слатко за андалузиската кујна. Многу поблиску до пандишпан отколку колаче, тие се направени со едноставни состојки како јајца, шеќер, брашно и цимет. Дали ги имате сите состојки во оставата, чајната кујна? Потоа за нешто повеќе од половина час можете да ги подготвите.

Совршени се за време на ужина со шолја кафе, иако ќе треба да внимавате ако не сакате се да се впие. И тоа е дека како што веќе спомнав, иако конечна, текстурата на овие слатки е слична на онаа на нежна и бујна пандишпан.

Дали се осмелувате да ги подготвите? Да се ​​направи тоа е многу едноставно и единствено ќе ви требаат неколку електрични прачки и сад за тоа. Исто така и хартија за печење и таа е таа што покрај сервирањето за да не се залепат макароните за плехот при печењето, за нивно чување традиционално се користи подоцна исечкана на квадрати. Иако нема да можете многу да ги зачувате; Тие ќе останат нежни само неколку дена херметички затворени.

Рецептот

Mostachones de Utrera, традиционално слатко
Утрера макароните се традиционално андалузиско слатко. Неколку мали бисквити, идеални за попладне со кафе.

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 16

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 3 HUEVOS
 • 130 гр. на шеќер
 • 130 гр. пченично брашно
 • 1 лажичка мелен цимет

Подготовка
 1. Ние ги одделуваме белците од жолчките и загрејте ја рерната на 180ºC.
 2. Ние ги монтираме белците до снег, додавајќи го шеќерот малку по малку штом ќе почнат да нараснуваат.
 3. Откако ќе се соберат, додаваме жолчки без да дозволиме да победи со прачките.
 4. После постепено вклучете го брашното со цимет, просеан и со обвивни движења.
 5. На плехот ставете хартија за печење и со помош на неколку лажици или кесичка за пециво, имаме насипи од тесто, приближно 6/8 по фиока кои првично не се протегаат повеќе од околу 8 сантиметри во дијаметар. Во рерната ќе пораснат уште малку, па затоа е погодно да се остави простор меѓу нив за да не се залепат.
 6. Ги носиме во рерна и се готви на 180ºC со загревање нагоре и надолу 14 минути додека не видиме дека рабовите почнат малку да порумени.
 7. Потоа ги вадиме ја пресекуваме хартијата а макароните Утрера ги ставаме на решетка да завршат со ладење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.