Мини ситни козјо сирење со џем од јагоди

Мини ситни козјо сирење со џем од јагоди

Сега во лето, тие активности за одмор и одмор се зголемуваат, најмалку што сакате е да поминете часови и часови во кујната за да подготвите супер макотрпни јадења. Топлината исто така многу „помага“ за да потрошиме помалку време на оваа активност и да бараме Алтернативни „каснувања“ многу полесно да се подготват, но исто така еднакви или повкусни од оние на кои им посветуваме цело утро или попладне за да ги подготвиме.

Во денешниот рецепт ви претставуваме неколку почетнички тоа може служеше и топло и ладно. Тоа е за кокошки сирење минитости со џем од јагоди. Вкусно! Ако сè уште не сте ја пробале оваа мешавина од вкусови, потребно е време да го направите тоа. Почни сега!

Мини ситни козјо сирење со џем од јагоди
Овие мини кози од сирење со џем од јагоди се прават дома со пржен леб, но ако сакате да заштедите повеќе време и подготовка, можете да ги купите веќе направени со избор на широк спектар од нив што го имате на тековниот пазар.

Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 10

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • Тост леб
 • Козјо сирење
 • Jamем од јагоди (1 лажица по порција)
 • Маслиново масло

Подготовка
 1. Во тава, ставаме околу два прста маслиново масло и си го пржиме лебот, исечете ги на многу тенки парчиња. Користевме леб багет, но можете да ги користите оние што се веќе пржени со некаков вкус (кромид, лук, итн.).
 2. Кога ќе ги испржиме, ги оставаме да се оладат на чинија со пар хартиени салфетки, за добро да го апсорбираат вишокот масло.
 3. Следно, ние го исечеме исечено козјо сирење. Useе користиме толку многу листови колку делови (почетнички) што сакаме да ги сервираме. Во нашиот случај, ние бевме само две лица, па служевме вкупно 10 порции (по 5 за секоја). Откако ќе се исечат, во друга тава со мал допир на маслиново масло (неколку капки), ги ставаме на силен оган и ние едноставно му даваме еден допир на топлина од двете страни. Маслото треба да биде многу топло, така што сирењето не се топи премногу.
 4. Откако ќе поруменат, Ги ставаме на врвот на минитостите што ги пржевме. Последниот чекор ќе биде додадете врз нив лажичка џем од јагоди да го омекне силниот вкус на сирењето.
 5. Подготвени за сервирање, вкус и уживање. Беа одлични!

Сметки
Можете да го замените џемот од јагоди за друг вкус што ви се допаѓа или за кој вкус сакате трска мед.

Нутриционистички информации по порција
Калории: 320

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.