Шпагети со ракчиња од лук

Шпагети со ракчиња од лук

Уморни сте секогаш да подготвувате тестенини на ист начин? Тука имате нов рецепт со кој треба да ги менувате менијата: Шпагети со ракчиња од лук. Рецепт со вкус на море што ќе ни одземе многу време во кујната и за кој можам да гарантирам дека ќе биде многу вкусен.

Покрај тоа што ги искористуваме главите и школките од ракчињата за да направите лесен сос, рецептот вклучува и пиперчиња од кајан за да му дадете зачинета точка. Јас лично го сакам затоа што е суптилен, но можеш и без тоа, ако си пријател со зачинета. Дали се осмелувате да го пробате?

Шпагети со ракчиња од лук
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 190 гр. шпагети
 • 350 гр. на ракчиња
 • Каранфилче со лук од 3
 • 2 пиперчиња од кајан
 • 3 лажици свеж магдонос
 • 4 лажици ракија
 • Маслиново масло
 • Сал
Подготовка
 1. Ние ги лупиме ракчињата и ги ставаме и главите и кожата во тенџере со неколку лажици маслиново масло. Гответе на средна топлина додека ние кршиме глави на ракчиња со дупчиња лажица, така што тие го ослободуваат целиот свој сок.
 2. Кога школките се розови, ја вметнуваме ракијата и оставивме да се намали скоро целосно.
 3. Потоа, додаваме чаша вода, покријте и варете 15 минути. Ние ги цедиме кожите и главите за да добиеме концентрирана супа од ракчиња што ја резервираме.
 4. Ние готвиме шпагети во тенџере со вода и сол, следејќи ги упатствата на производителот. Откако ќе заврши, исцедете и резервирајте.
 5. Додека тестенините се готват, ситно го мелиме лукот и чили и ние резервираме.
 6. Загрејте 3 лажици маслиново масло во тава за пржење на среден оган. Ние додаваме ракчиња и кога ќе бидат розови и малку златни, ги вадиме.
 7. Во тавата додаваме уште една или две лажици масло и испржете го мелениот лук и чили. Кога лукот ќе почне да добива боја, додадете половина супа од ракчиња и сецкан свеж магдонос, и подигнете ја топлината за да го врие сосот и да се намали.
 8. Вклучуваме шпагети до тавата и измешајте така што тие се добро импрегнирани со сосот. Доколку е потребно, додадете малку повеќе супа за да не се исушат.
 9. Пред сервирање, додаваме ракчиња.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.