Чауфа ориз со лигњи, традиционален перуански предлог

Чауфа ориз со бебешки лигњи

Оризот Чауфа е примерок од кинеското влијание во перуанската кујна. И тоа е тоа шофан ориз не значи ништо друго освен пржен ориз на кинески. Па сега можете да замислите како ќе го готвиме овој рецепт, во тава! И тоа на едноставен и совршен начин за работни денови, дополнително.

На крајот на XNUMX век, илјадници кинески емигранти се населиле во Перу за да работат на плантажите за памук, што влијаело на кујната на оваа земја. И денес патуваме таму преку овој рецепт кој можете да го подготвите со лигњи, но исто така со пилешко или само со зеленчук.

Идеалот е да се има претходно сварен ориз за да го подготвите овој рецепт брзо. Ако тоа ќе го направите претходната вечер, не заборавајте да го изладите добро под чешмата откако ќе се свари, добро исцедете го и ставете го колку што е можно сув во херметички сад. Така ќе биде готов за тавата кога веќе ќе ги подготвите останатите елементи.

Рецептот

Чауфа ориз со лигњи, традиционален перуански предлог
Оваа arroz chaufa con лигњи е рецепт што произлегува од кинеското влијание во Перу. Идеален пржен ориз за комплетирање на вашето мени во текот на неделата.
Автор:
Тип рецепт: Ориз
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 чаша ориз со долго зрно, варен
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 чешне лук, мелено
 • 1 парче рендан ѓумбир
 • 2 HUEVOS
 • 300гр. сипа
 • 2 лажици соја сос
Подготовка
 1. го пржиме лукот и ѓумбир за една минута во тавче и потоа извадете го и резервирајте.
 2. Во истото масло и на силен оган, сега ги готвиме лигњите додека не ја сменат бојата. И исто како што правевме порано, еднаш го вадиме и резервираме.
 3. Тогаш додадете го јајцето во тавата, лесно изматете и варете кршејќи го со шпатула додека малку да се стегне
 4. Потоа, го додаваме оризот, ѓумбир, лук, лигњи и соја сос и пржете на силен оган неколку минути.
 5. Оризот чауфа го сервираме со топла лигњи.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.