Чорба од наут, традиционална чорба

Чорба од наут со хоризо

Денес сакав да ви донесам многу традиционална чорба од старата лажица. Тоа е вкусно чорба од леблебија со хоризо да се загрее малку телото што сè уште гребе. Овие чорби даваат многу енергија, па затоа често се претвораат во храна за спортисти како што се планинари и алпинисти.

На кокошки Отсекогаш се зборувало дека тие гојат, сепак, тие се многу комплетна храна чии хранливи состојки можат да бидат од голема помош за оние од нас кои физичка активност, како и за оние кои сакаат да имаат здрава и урамнотежена исхрана.

Состојки

 • 500 гр наут.
 • 1 кромид.
 • 1 зелен пипер.
 • 1 домат.
 • 3 чешниња лук.
 • Хоризо.
 • Маслиново масло
 • Сол
 • Црн пипер од зрна.
 • 2 средни компири.

Подготовка

Овој рецепт за чорба од наут е многу типичен и лесен за правење. Порано, тие беа направени како ручеци во работните денови на терен, така што работниците можеа да ги загреваат своите тела во студени сезони и, покрај тоа, да ги полнат со енергија.

Првото нешто што треба да го направиме за да го направиме овој рецепт е да го ставиме потопете наут, за да не бидат тешки кога ги готвите.

Чорба од наут со хоризо

Прво на сите ќе ги измиеме леблебиите под чешмата за вода за да се отстранат нечистотиите или бубачките и да се отстранат леблебиите кои се црни или со чудна боја.

Потоа ги ставаме во А. Експрес тенџере Заедно со другите сурови и цели состојки, ги отстрануваме само кожата и семето од пиперката. Everythingе покриеме сè со вода, ќе додадеме хоризо, сол и бибер во зрна и масло. Closeе го затвориме садот и ќе сметаме еден час откако пареата ќе излезе од вентилот.

Кога ќе помине тој час, ќе го отвориме тенџерето (бидете внимателни, почекајте малку додека не се отстрани целата пареа), ќе го отстраниме целиот зеленчук, освен лукот и ќе победиме во миксер. Потоа, ќе ја истуриме оваа каша назад во тенџерето и ќе зовриеме уште 5 минути, така што ќе добие повеќе вкус на состојките.

Конечно, сервирајте во длабоки чинии и за секој вечера, одговараа по 2 парчиња хоризо. Се надевам дека ви се допаѓа ова вкусно чорба од леблебија со хоризо.

Повеќе информации - Леблебии сотени со пиперки

Повеќе информации за рецептот

Чорба од наут со хоризо

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 538

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Еугенио ромеро сантијаго dijo

  Бев прекрасно многу добро, ви благодарам многу за објавувањето на рецептот