Чорба од наут и печена тиква, есенска чорба

Печена чорба од тиква и наут

Искористувајќи ја умереноста на тиквата, предлагам да се подготви денес a чорба од наут и печена тиква. Многу утешно јадење во овој период од годината кое ќе ви помогне да се загреете во најстудените денови и кое можете да го подготвите и за само половина час.

Можев да ја додадам тиквата во чорбата и да ја зготвам, но сепак печената тиква има дополнителен вкус и сладост Мислам дека многу добро доаѓаат до оваа чорба. Чорба што успеав да ја подготвам за половина час бидејќи користев конзервирана леблебија која е веќе сварена, одличен сојузник во шпајз!


Малку друго не треба оваа чорба во која тиквата е протагонист. Некои зачини кои можете да ги модифицирате по ваш вкус. Користев пиперка на која сум многу верен и мешавина од зачини многу популарни во индиската кујна позната како Гарам масала кој вклучува цимет, каранфилче, морско оревче, бибер и кардамон меѓу многу други.

Рецептот

Печена чорба од тиква и наут
Оваа чорба со печена тиква и леблебија е толку утешна наесен. Идеално е да се загрее и потребно е многу малку за тоа.
Автор:
Тип рецепт: Мешунки
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 дебели парчиња тиква
 • Маслиново масло
 • 1 cebolla
 • Каранфилче со лук 1
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • ½ лажичка Гарам масала
 • 1 тенџере варен наут (400 гр.)
 • 1 чаша вода или супа од зеленчук
 • 1 ловоров лист
Подготовка
 1. Ја лупиме тиквата и исечете ги на коцки за да ги однесете во рерна на 190ºC 20 минути или додека не омекнат.
 2. Во меѓувреме, во тенџере со прскање маслиново масло, испржете го кромидот и лукот, ситно сецкани.
 3. Потоа додадете ја пиперката и зачинот Гарам масала измешајте и измешајте. Резервиравме.
 4. Откако тиквата е готова, додадете ја во тенџерето.
 5. Го додаваме и наутот, откако ќе ги поминете низ чешмата со ладна вода и ќе резервирате две лажици од нив да ги здробите за да ја здебелите супата.
 6. Ги дробиме тие наут со половина чаша вода или супа и додајте ги во манџата. Измешајте и додадете повеќе вода или супа доколку е потребно додека не се постигне саканата текстура.
 7. Уживавме во топлата печена чорба од тиква и леблебија.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.