Месо од чорба со компири, извор на енергија

Месо од чорба со компири

Денес ви донесов добра лажичка чорба која беше толку популарна во минатото. Исток чорба од месо со компири Тие воскреснуваат мртва личност, бидејќи ви даваат многу енергија.

Ова јадење од чорба од месо и компир е многу добро за зимските денови, бидејќи добро топло јадење како лажица како ова ве тера да се загревате многу брзо.

Состојки

 • 300 гр свинско месо на коцки.
 • 2 чешниња лук
 • 1 маст кромид.
 • 1 голема пиперка.
 • 2 средни домати.
 • Маслиново масло
 • Вода
 • Малку брашно.
 • 3-4 компири.
 • Сол
 • Мајчина душица.
 • Шафран.

Подготовка

Прво, ќе ги поминеме парчињата месо За малку брашно, само малку и многу добро се тресат со рацете за да се отстрани целиот вишок. Во експрес тенџере, ќе ставиме малку масло и ќе го пржиме. Овој чекор се нарекува запечатување на месото. Кога е златно, ќе го отстраниме и ќе го резервираме за подоцна.

Тогаш ќе направиме а препечен со зеленчук. За да го направите ова, ќе ги олупиме, измиеме и исечеме сите состојки. Големината не е важна бидејќи ќе ја победиме подоцна, но ако сакате да ги оставите цели, само треба да ги исечете пофини и помали.

Потоа, во истиот експрес лонец каде што сме го пржеле претходното месо, ќе ставиме добра подлога од маслиново масло и ќе додадеме лук и кромид. Кога малку ќе ја смени бојата (златно-кафеава), ќе додадеме пиперка, а потоа и домати. Letе оставиме да готвиме неколку 5 8-мин така што водата се троши малку.

Како што ти реков претходно, можеш да го победиш или не. Нема разлика, ако го изматете, ставете го повторно во тенџерето, а ако не, оставете го така. Без оглед дали сте победиле или не, сега е редот на додадете го месото. Ние исто така ќе додадеме сол, шафран, мајчина душица, вода за да го покриеме месото и посипување на бело вино. Willе го затвориме шпоретот под притисок и кога ќе започне звукот на вентилот ќе пресметаме 15 мин.

Додека поминува тоа време, ние се лупиме и миеме компирот. Сечењето на компирот мора да биде неправилно, а додека го сечеме, малку го креваме ножот за да слушнеме еден клик. Ова е направено така што ќе излезе подебела чорба, бидејќи компирот содржи природен „згуснувач“ наречен скроб.

После тоа време, ќе почекаме малку да исчезне целиот воздух во садот. Ние ќе продолжиме да отворете го и додадете компири и малку повеќе вода (ако ја видите малку сува). Againе затвориме повторно, и овој пат ќе готвиме околу 5-8 мин откако ќе го слушнеме свирчето на вентилот.

Се надевам дека уживате во ова прекрасно и одлично чорба од месо со компири. Добар петит!

Повеќе информации - Чорба од треска

Повеќе информации за рецептот

Месо од чорба со компири

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 358

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.