Чоколадни крофни, кој се спротивставува?

Чоколадни крофни

Да не беше ограничениот простор во мојата кујна, никогаш немаше да имам доволно кујнски „играчки“. Една од последните што ја испробав е крофна, патем ништо скапо и не можам да бидам позадоволен од резултатот. Кој им се спротивставува на некои чоколадни крофни?

Се што има чоколадо е генерално привлечно за мене. Ги сакам донатите и иако овие не се толку совршени како оние во мојата пекара, тие се вкусни; да не зборуваме за задоволството што ги направивте сами. А. слатко искушение како се застаклени крофни од мојот партнер Але.

Индекс

Состојки

 • 260 гр. брашно за пециво
 • 150 гр. на шеќер
 • 3 HUEVOS
 • 200 гр. крем (35% мг)
 • 50 мл. млеко
 • 3 лажици сончогледово масло
 • Неколку капки есенција на ванила
 • 1 кесичка хемиски квасец
 • 70% темно чоколадо за топење

изработка

Во сад, победи го шеќерот со јајцата додека не побелат.

Следно додаваме крем, млеко, масло и ванила и победиме додека не се интегрираме добро сите состојки, 2-3 минути со брзина 3

Вклучуваме брашно и квасецот се меша со шпатула да заврши.

Ние ги мастиме празнините од крофната со масло и пополнете ги скоро до работ со тестото, или со помош на торба за пециво или неколку лажици.

Ourе бидат потребни 5-6 минути за да бидат подготвени нашите донации. Ги вадиме и оставаме да се оладат.

Додека ние ги подготвуваме нашите чоколаден капак, топење на добро темно чоколадо (70% какао) во бан-мари.

Ние ги капеме крофните во чоколадото, исцедувајќи го вишокот од тоа и оставајќи ги да одморат за да се стврднат.

Чоколадни крофни

Сметки

Можете да ги капете со други видови на чоколадо, онаа што ви се допаѓа најмногу. Избрав темно чоколадо за неговиот интензивен вкус.

Повеќе информации - Неверојатни крофни застаклена пинта

Повеќе информации за рецептот

Чоколадни крофни

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 500

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Але Хименез dijo

  Одлична компирка Getе ти го земам рецептот за да го направиш дома !! Бсс

 2.   Sergio dijo

  Како можам да знам без крофна? Можно е? Тие сакаат многу !!

 3.   МК Кармен dijo

  Го зедов вашиот рецепт и тие излегоа одлично. Бидејќи немав крофна, ги направив во калап и во рерна 180º за 5 минути функција на вентилаторот. Твојот рецепт го носам на мојот блог.
  Рецепти за касармени
  Ви благодарам многу