Чоколадна лента без фурна

Чоколадна лента без фурна, едноставен и богат десерт особено за loversубителите на чоколадо, задоволство. Подготвен е со малку состојки и е многу добар. Традиционалниот фланПодготвен е во рерна во бан-мари, ова е многу поедноставно. Може да се направи и без јајца и да се подготвува со желатин, урда или како оваа што ја подготвив.
Чоколадниот флан е идеален десерт за децаКрем е и е многу богат, можете да користите млечно чоколадо или темно чоколадо, може да ставите течна карамела, иако не ја додадов.

Чоколадна лента без фурна
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 8
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 литар млеко
 • 4 жолчки од јајца
 • 4 лажици какао во прав
 • 4 лажици пченкарно брашно (пченкарен скроб)
 • 125 гр. на шеќер
Подготовка
 1. За да подготвиме чоколадна лента без рерна, прво ќе ставиме тенџере на оган со ¾ делови од еден литар млеко, додадете шеќер. Stirе мешаме, ќе имаме средна топлина. Остатокот од млекото ќе го ставиме во сад.
 2. Ние ги одделуваме белките од жолчките од јајца.
 3. Putе ги ставаме жолчките во садот каде што го имаме млекото, промешуваме и мешаме. Во истиот сад ќе додадеме 4 лажици пченкарно брашно. Мешаме, мешаме додека сè не се раствори.
 4. Во тенџерето што го имаме на оган, малку по малку ќе го додадеме какаовиот прав, ќе мешаме додека сè не се раствори.
 5. Откако ќе се раствори чоколадото, го додаваме садот каде што го имаме млекото, со јајцата и пченкарното брашно, во тенџерето.
 6. Мешаме сè додека не згусне, кога ќе биде густо тргнеме и полниме неколку чаши со чоколаден крем. Ги оставаме да какнат и ги ставаме во фрижидер.
 7. Ние служиме !!!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Adriana dijo

  Ова не е навистина фланс, само крем за чоколадно пециво, богат, но не и фланш !!