Чоколаден вулкан

чоколаден вулкан

Чоколаден вулкан или чоколаден кулантЕ десерт со француско потекло, Многу оригинално што привлекува внимание бидејќи станува збор за чоколадна торта која кога ќе се отвори излегува растопено чоколадо, тоа е воодушевување !!

Тој е многу едноставен десерт и задоволство за loversубителите на чоколадото, бидејќи има интензивен вкус на чоколадо. Сега има многу варијанти на овој десерт, но најпозната е оваа, иако вреди да ги пробате.

Чоколаден вулкан

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 10

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 4 HUEVOS
 • 100 гр. на шеќер
 • 40 гр. Од брашно
 • 2 лажици какао во прав
 • 200 гр. чоколадо за десерти
 • 80 гр. путер
 • малку сол

Подготовка
 1. Во голем контејнер, матете ги јајцата со шеќерот додека не станат пени.
 2. Во друг сад го квасиме брашното со двете лажици какао во прав и солта, го интегрираме во претходната смеса.
 3. Растопете го чоколадото со путерот во тенџере на многу тивок оган или во микробранова печка и додадете го во претходната смеса.
 4. Земаме некои индивидуални калапи за фланс или мафини и ги шириме со малку путер одвнатре и посипуваме брашно, го дистрибуираме препаратот во калапите без целосно да ги наполниме, оставаме повеќе или помалку 1-2 см.
 5. Ovenе ја имаме рерната загреана на 200ºС со топлина надолу, ќе ги ставаме околу 8-10 минути, зависи од тоа како ви се допаѓа, ако сакате повеќе да ги направите, оставете ги околу 12 минути. Времето за готвење ќе зависи од секоја рерна, можете прво да пробате една и со тоа да го контролирате времето.
 6. Ги вадиме, оставаме неколку минути, растопуваме директно на секоја чинија и послужуваме веднаш. Тие мора да се сервираат топло.
 7. Можеме да ги придружуваме со сладолед од ванила или да ги посипеме со шеќер од глазура.
 8. И да уживате во ова десертско задоволство !!!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Pascual dijo

  Изгледа многу добро, но не знам дали ќе ми успее