Пудинг од чиа, ванила и банана

Пудинг од чиа, ванила и банана

Знаете како сакам да го менувам мојот појадок. Некои денови се подготвувам каша, други тост со различни комбинации на состојки и неколку типувам на а чиа пудинг како оваа што ја предлагам денес. Пудинг од чиа, ванила и банана.

Она што ми се допаѓа кај чиа пудинзите е тоа можете да ги подготвите навечер и уживајте во нив првото нешто наутро. Ќе треба само да додадете свежо овошје во последен момент, што го прави брз и соодветен појадок за најмрзливите, оние на кои им е тешко да започнат наутро.

Тоа е само една верзија од тоа колку може да се подготват. Не толку одамна подготвувавме еден од какао и бананаДали се сеќавате на неа? Ова е поедноставно од тоа, но идентично во однос на неговата подготовка. И тоа е дека мора да се направи малку повеќе од мешање за да се подготви фантастичен појадок или стенд-ап за после вежбање. Дали ќе го пробате?

Рецептот

Пудинг од чиа, ванила и банана
Овој пудинг од банана од чиа ванила е совршен за појадок. Направете го тоа претходната вечер и уживајте во тоа прво нешто наутро.
Автор:
Тип рецепт: појадок
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 чаша млеко
 • 1 ниво лажичка мед
 • 4 лажици чиа
 • 1 лажичка валани овес
 • ½ лажичка суштина од ванила
 • 1 мала банана
Подготовка
 1. Во чаша мешаме со лажица млеко со мед.
 2. По ја инкорпорираме чиата, авема снегулките и есенцијата од ванила и повторно измешајте.
 3. Го чуваме во фрижидер и по половина час повторно го мешаме и го покриваме со најлонска фолија да отстои преку ноќ.
 4. Наутро ние сечеме банана на парчиња и го ставаме одозгора.
 5. За појадок уживавме во пудинг од банана од чиа ванила.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.