Црвен грав со грав и хоризо

Црвен грав со зеленчук и хоризо

Има јадења како овие црвен грав со зеленчук и хоризо кои се неопходни во текот на зимата на мојата трпеза. Кога сте имале долго, заморно, ладно утро со влажни нозе, таквото јадење е пријатно и задоволувачко.

И не треба да го планирате. Денес зготвени мешунки од конзерва Тие ни овозможуваат да подготвуваме вакви јадења брзо, за само 15 минути. Јас секогаш имам тегла во оставата, чајната кујна, на тој начин, само треба да се грижам за подготовка на сос од зеленчук и вклучување на хоризо. Дали се осмелувате да го подготвите?

Црвен грав со грав и хоризо
Црвениот грав со зеленчук и хоризо што го подготвуваме денес се пријатни и задоволувачки; идеален за студен и непријатен ден како денес.
Автор:
Тип рецепт: главните
Порции: 2-3
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 тенџере варен црвен грав (Гутара 560 гр.)
 • Каранфилче со лук 1
 • ½ кромид
 • 1 фина праз (бел дел)
 • ½ зелена пиперка
 • 1 zanahoria
 • 2 парчиња хоризо
 • ½ лажичка слатка пиперка
 • 1 лажица домашен сос од домати
 • Маслиново масло
 • Пимиента
 • 1 чили од Ибара (по избор)
Подготовка
 1. Ние се миеме, лупиме кога е потребно и ние го исекуваме целиот зеленчук, освен лук (го ставам цел). Јас го правам тоа со мелница, така што тие се многу мали и тогаш не се забележуваат.
 2. Во тенџере ставаме 2-3 лажици масло и испржете го кромидот и празот неколку минути. Следно, додадете лук, пиперки и морков и пржете го целиот уште 8 минути, така што вкусовите добро се мешаат.
 3. Додадете го хоризо и готвиме неколку минути, така што маснотиите ќе почнат да се ослободуваат.
 4. Тогаш додадете пиперка и се промешуваме. Следно, го додаваме доматот.
 5. Ние го истураме гравот со нивниот сок и добро промешуваме. Гответе го целиот 10 минути така што вкусовите се интегрираат и земаат температура
 6. Ние додаваме малку црн пипер и непосредно пред сервирањето, неколку чили од Ибара сецкани.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.