Хоризос во бело вино

Хоризос во бело вино. Денес донесов едноставен и вкусен рецепт, одличен ражен или тапа, тоа е класика за овие летни денови. може да се направи со фино хоризо или чистора.

Во кој било бар можеме да ги најдеме овие предјадења, но правењето дома не е ништо и тие се многу вкусни. Треба само да најдеме добро хоризо, може да бидат мали или големи колбаси и да ги исечеме на парчиња. Останува само да додадете прскање бело вино и тоа е тоа. Многу едноставно јадење, кое може да биде за ужинка, или како почетник.

Ражен од домашно хоризо. И не пропуштајте го лебот !!! Оваа тапа не може да се јаде без добро парче леб.

Хоризос во бело вино
Автор:
Тип рецепт: Мезе
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • Хоризос или чистора 300 гр.
 • 1 мала чаша бело вино 150 мл.
 • 1 ловоров лист
 • 1 цртичка маслиново масло
Подготовка
 1. За да го подготвиме ова јадење хориозо во бело вино, прво ги исекуваме хоризоите на парчиња залак ако се големи, можете да користите и чистора, што е малку пофино и е многу добро за правење мезе.
 2. Подготвуваме тава со многу малку масло, ќе ја ставиме на средна топлина. Кога е жешко ги додаваме парчињата хоризо, ги оставаме да се варат за да ослободат малку масло и со тоа не се толку мрсни. Потоа го креваме огнот.
 3. Откако ќе ја подигнеме топлината, треба само да го зарумениме хоризо од сите страни, проследено со додавање на ловоров лист и чашата бело вино. Оставивме алкохолот да испари.
 4. Го оставаме да се готви заедно 5 минути на средна топлина, така што хоризо ќе добие вкус на виното. И подготвени !!!
 5. Уживајте во овие вкусни колбаси во бело вино !!!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.