Ориз хамбургери

Ориз плескавица

Плескавиците се храна што ја сакаат малите во куќата. Многу е вообичаено да јадат типични хамбургери големи ланци за брза хранаСепак, овие не се многу здрави за нив бидејќи се доста богати со нездрави масти.

Поради оваа причина, денес им помагаме на децата јадете здраво со храната што ја сакате, правејќи ги со свои раце со здрава храна како зеленчук. Во овој случај, искористивме голема количина ориз што ја оставивме од претходниот оброк, ако претходно го немате, можете да го следите линкот за да го направите рецептот за овој бел ориз.

Состојки

 • 1/2 кромид.
 • 3 мали моркови.
 • 200 g на бел ориз.
 • Рендано сирење.
 • Трошки од леб.
 • 2 јајца.
 • Маслиново масло
 • Нотка сол

Подготовка

Прво на сите ќе го исецкаме кромидот и морковот Во мали коцки и ќе ги ловиме во мала тава со добра основа на маслиново масло. Кога ќе се намали и кромидот ќе добие боја, ќе го тргнеме од оган и ќе го ставиме овој ловокрадство на цедалка за да се отстрани вишокот масло.

Од друга страна, додека зеленчукот се крпи, ќе го имаме бел ориз во сад широк и ќе додадеме добар грб рендано сирење, двете јајца. Малку мешање, така што состојките се добро распоредени.

Кога ќе се исцеди кромидот и морковот, земи ги ќе додадеме во мешавината со ориз мешајќи така што сè ќе се меша и ќе добиеме мешавина за нашите плескавици.

После тоа, ќе земеме делови од оваа мешавина и ќе направиме топка што потоа ќе ја скршиме за да направиме типична форма на хамбургер. Овие ќе ги распоредиме на масна хартија и ќе ги ставиме во фрижидер така што ќе добијат конзистентност.

Конечно, ќе го направиме хамбургери во тава со малку маслиново масло. Willе готвиме од двете страни и ќе го воведеме во тост леб придружувајќи ги со малку лисја зелена салата, домат, јајце и исечено сирење ако сакате.

Повеќе информации за рецептот

Ориз плескавица

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 204

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.