Тестенини филети во сос од бибер

Тестенини филети во сос од бибер

Шницлите се секогаш добра опција кога сакаме јаде добро, но брзаме бидејќи тие се многу лесни за правење. Сепак, понекогаш не сакаме да јадеме благи стекови, затоа ви даваме идеја да ги придружувате со богат и лесен сос од пиперки и малку пржени компири.

Значи, денес ви ги претставуваме овие вкусни филети од филети од бибер, направени за само 15 минути, или уште помалку. Овој рецепт е многу удобен за студенти и / или синглови Немаат многу идеја за готвење и навистина не им се допаѓа. Така, тие можат да учат малку по малку и со лесни и сочни рецепти.

Состојки

 • Стекови од слабина.
 • 2-3 компири.
 • Сок од лимон.

За сос од пиперка:

 • 200 гр крем за готвење.
 • 1 лажица мелен црн пипер.
 • 2 лажички мелен црн пипер.
 • 30 гр путер.
 • 1 таблета супа од концентрирано месо.
 • 2 лажици маслиново масло.
 • Нотка сол

Подготовка

Прво на сите мацерирање на шницли. За да го направите ова, ќе го ставиме на рамна површина и ќе го посолиме од двете страни и потоа ќе го распоредиме во длабока чинија во која ќе го посипеме исцедениот сок од лимон. Ова исто така може да се замени за исечено чешне лук или дури и за обете.

Додека мацерира на шницли ние го лупиме и миеме патати. Покрај тоа, ќе ги исечеме на тенки парчиња од типот пекари и ќе ги пржиме на многу врело масло, а потоа ќе ги исцедиме на абсорбента хартија.

Тогаш ќе го сториме шницли на решетка или тава што е многу жешка за да не се намалат со посипување маслиново масло. Themе ги свртиме наоколу и наоколу за да не пресушат премногу.

Конечно, или додека се прават, ние го правиме тоа лесен сос од пиперки. Во тенџере или тава ќе го ставиме маслиновото масло и кога малку ќе се загрее ќе го додадеме путерот, а потоа ќе ги додадеме црните пиперки. Оставете малку да се ослободи неговиот вкус и додадете го кремот да го готви неколку минути. Кога ќе почне да врие, додадете нотка на сол, коцката од густин и лажиците мелен црн пипер, варете ја неколку минути и тоа е тоа. Сега можеме да ги миеме шницлите и компирите со овој богат сос.

Ако сте сакале повеќе, ви препорачуваме да го пробате Печена свинска слабина што е исто така многу добро.

Повеќе информации за рецептот

Тестенини филети во сос од бибер

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 438

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.