Туната се појавува со лук

Туната се појавува со лук

Дали сакате да готвите слабини од туна? Туната е сина риба, која е многу хранлива поради високата содржина на протеини, богата со калциум, витамини и омега 3 масни киселини.Тоа е многу вкусна храна, која предложи многу вкусни рецепти. Денес ќе подготвиме мешки од туна со лук и бело вино.

Време на подготовка: 15 минути

Состојки

Ова се состојките што мора да ги соберете за да подготвите порција за 3 или 4 лица:

 • 4 слабини за туна
 • 1 limon
 • Кршен каранфилче со лук 6
 • 1 чаша бело вино
 • сецкан магдонос
 • 1 лажичка сенф.
 • сол, бибер, маслиново масло

Подготовка

Ние ги ставаме слабините да поруменат во тенџере со четири лажици маслиново масло.

Кога ќе станат златни од двете страни, зачинете и додадете го мелениот лук заедно со виното, сокот од половина лимон и сенфот.

Ставете го на умерена топлина додека сосот не почне да се згуснува и додадете го сечканиот магдонос.

Наместо да го мелете лукот, можете да го исечете на тенки парчиња. Украсете со лимонски клинови. Добар придружник на ова јадење е варен или пире од компири.

Туната е една од нај консумираните риби од сите. Понекогаш ќе го земеме конзервирано, а во други, свежо. Без сомнение, оваа последна опција е повеќе од совршена за да можете да направите различни видови рецепти. Тоа има Омега-3 масни киселини но исто така, спречува одредени кардиоваскуларни болести во исто време кога го штити нашиот мозок. Дали ви требаат повеќе причини за да го консумирате? Еве повеќе рецепти за лопатки од туна во случај да сакате повеќе.

Туна со лук од Исла Кристина

Туна слаби

Една од главните области за риболов кога зборуваме за туна е Исла Кристина. Оваа општина Хуелва има основна активност, а тоа е риболов. Оттука, може да се добијат најдобрите производи на пазарот. Иако туната може да се подготви на многу начини, туна со лук од Исла Кристина таа е една од најпознатите и најпознатите.

Состојки:

 • Половина килограм туна (ако можете да изберете, ништо како делот наречен Тарантело. Парче во форма на триаголник што го има туната. Се наоѓа многу близу до слабината и пред таканаречената бела опашка).
 • Половина чаша оцет
 • Две чешниња лук
 • Маслиново масло
 • Ким
 • Сол и бибер

Подготовка:

Прво треба да ја готвите туната со вода, сол и оцет. Кога ќе се свари, ќе го отстраните и исечете на парчиња или парчиња. Во меѓувреме, мора да го пасирате лукот заедно со кимот. Можете да додадете уште една лажица оцет. Сега мораш зачинете го секое парче туна и поминете го низ смесата со лук и ким. Тие се ставаат во контејнер и се става масло врз нив, сè додека секое парче не е добро покриено. Конечно, мора да го оставите да одмори до следниот ден и да го сервирате ладно.

Рецепт за туна од ладен лук

Рецепт за туна од ладен лук

Состојки:

 • Половина килограм слабина туна
 • Половина сок од лимон
 • Кршен каранфилче со лук 4
 • Лорел
 • Ноктите
 • Pinигла пиперка
 • Сал
 • Магдонос
 • Маслиново масло

Подготовка:

Putе ставиме на оган тенџере со вода, сок од лимон, сол, како и каранфилче и ловоров лист. Само кога ќе почне да врие, ќе мора да додадеме и филе од туна. Toе го оставиме околу 12 минути. Откако ќе помине ова време, го тргаме од оган и го поминуваме низ ладна вода.

Сега е време да ја зачините туната и да ја поставите на послужавник. Од друга страна, ќе ги измешаме лукот и магдоносот. Време е да одиме сечење на нашата туна на тенки парчиња.

Ние ќе ги ставиме во голем контејнер. На нив, ќе додадеме мешавина од лук и магдонос, за да додадеме повеќе слоеви туна одозгора. Конечно, ќе додадеме масло за да го покриеме. На ист начин како и во претходниот рецепт, мора да го оставиме да одмори во фрижидер. Да го направите ова, ништо како секогаш да го правите тоа претходниот ден. Секако, ќе се служи ладно.

Туна лук на скара 

Туна лук на скара

Состојки:

 • Шницли од туна
 • Каранфилче со лук од 4
 • Магдонос
 • Маслиново масло
 • Сал

Подготовка:

Прво мора многу ситно да ги мелеме чешнињата лук. Themе ги измешаме со магдоносот, исто така добро исечен. Додадете малку маслиново масло и резервирајте. Ние ја загреваме решетката каде што ќе ги направиме нашите шницли од туна.

Додаваме малку масло и ги ставаме филетите. На нив додаваме малку сол и ги оставаме околу 4 минути од секоја страна, приближно. Placeе ги поставиме на плех и ќе додадеме неколку лажици од преливот што го направивме со лукот, магдоносот и маслото.

¡Брзо и многу вкусно јадење како што е туна лук на скара!.

Ако сакате туна како нас, пробајте ја со сос од домати 😉:

Поврзана статија:
Туна со сос од домати

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   АЛИЦИЈА РАМОС dijo

  ГО ОБОУВАМ ОВОЈ РЕЦЕПТ АМА НЕМАМ ПАРСЛИ

  1.    Нестор dijo

   Немам туна

 2.   пита со топка dijo

  По прашајте го соседот или купете го